Nosorožčí samice Zamba oslavila v ústecké zoo 43. narozeniny

V ústecké zoologické zahradě se dnes slavilo. Tamní samice nosorožce tuponosého Zamba má totiž 43. narozeniny, a je tak nejstarším nosorožcem tohoto druhu v českých a slovenských zoo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nosorožčí samice Zamba oslavila v zoo v Ústí nad Labem 43. narozeniny | Foto: Jan Bachorík | Zdroj: Český rozhlas

Samici nosorožce přišly popřát také děti z ústeckých mateřských a základních škol. A nemohly se Zamby dočkat. Po chvilce se otevřely brány výběhu a děti přivítaly nosorožčí samici přáníčkem. Školáci společně s ošetřovateli neslavili jen Zambiny narozeniny, ale také její příchod do ústecké zoologické zahrady.

„Slavíme narozeniny naší samice Zamby, je jí 43 let, a současně také 33 let od jejího příchodu do zoo,“ říká Tereza Limburská z ústecké zahrady. Zamba ale není jen tak nějaké zvíře.

„Naše samice je nejstarší nosorožec svého druhu v českých a slovenských zoologických zahradách a současně je v Evropě jen 11 jedinců, kteří jsou starší než ona,“ dodává Limburská.

Přehrát

00:00 / 00:00

O narozeninách nosorožčí samice Zamby v ústecké zoo informoval reportér Jan Bachorík

Zoologická zahrada chová nosorožce tuponosé od roku 1980, kdy přišli samice Zamba a Saša a samec Dan. Bohužel na jaře roku 2008 Saša a Dan kvůli vysokému věku uhynuli. Odchovali spolu tři mláďata, Zamba ale potomky nikdy neměla.

A jak je na tom při svém věku se zdravím? „Zamba, ačkoliv je tedy stará, speciální zacházení nepotřebuje, protože její zdravotní stav je zatím dobrý. Jen za chladného počasí omezujeme pobyt venku, aby nám neprochladla,“ říká ošetřovatelka Michala Králová.

Právě kvůli tomu, že je Zamba ve výběhu sama, vyhledává pozornost ošetřovatelů. „Vynucuje si drbání, když přijdu do práce, čeká u hrazení stáje a musím jí pohladit nebo vzít rýžákem. Tím, že je sama, je na nás ošetřovatele upnutá,“ vysvětluje Králová.

Při oslavě narozenin nechyběl samozřejmě ani dort, ve kterém Zamba našla hlavně ovoce, seno, zeleninu nebo otruby.

Oslavě narozenin nosorožčí samice Zamby přihlížela v ústecké zoo řada diváků | Foto: Jan Bachorík

Jan Bachorík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme