Nosorožec z dvorské zoo jede zachraňovat svůj druh. 'Vlastním letadlem' cestuje do Tanzanie

Ještě v roce 1900 žilo na území západní Afriky asi 100 tisíc nosorožců dvourohých, jinak také černých, v devadesátých letech už to bylo pouze kolem dvou tisíc. Nyní žije ve volné přírodě posledních asi 800 jedinců tohoto druhu. Jejich populaci se ale daří znovu navyšovat. A to i díky ZOO Dvůr Králové, odkud do Tanzánie převezli už tři dospělé nosorožce a samice v rezervaci už dvě mláďata porodily. Teď čeká cesta další nosorožčí samici - Elišku, která se v zoo narodila v září 2012.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Samice nosorožce dvourohého Eliška

Samice nosorožce dvourohého Eliška | Foto: Lukáš Pavlačík

„K cestě Elišky dojde v neděli 26. června, do svého domova doputuje druhý den,“ řekla Zpravodajskému webu ČRo mluvčí ZOO Dvůr Králové Andrea Jiroušová.

V tanzanské nosorožčí stanici v Mkomazi se Eliška přidá ke skupině dvorských nosorožců, kteří byli do Afriky vráceni už v roce 2009. Na jejím přesunu se dohodl ředitel zoo Přemysl Rabas s legendárním ochráncem přírody Tonym Fitzjohnem, který stanici v Mkomazi vede.

„Spolupráce se ZOO Dvůr Králové přináší skvělé výsledky a Eliška nám pomůže posílit jednu z pouhých tří populací nosorožců, které dnes v Tanzanii jsou," chválí spolupráci Fitzjohn.

Samice nosorožce dvourohého Eliška trénuje cestu ze ZOO Dvůr Králové do NP Mkomazi v Tanzánii | Foto: Simona Jiřičková

Cesta téměř tunové nosorožčí slečny ale nebude jednoduchá a tak jí musela předcházet pečlivá příprava. „Eliška několik týdnů trénuje a zvyká si na přepravní bednu, jejíž kopie je umístěna v jejím výběhu,“ řekla mluvčí zoo.

Právě přepravní bedna bude pro Elišku přechodným domovem po celou její zhruba 17hodinovou cestu do Tanzanie. Nejdřív se vydá nákladním autem na letiště v Lipsku, které je vzdálené od Dvora Králové necelých 450 kilometrů. V Lipsku je pak pro ni připraveno letadlo, které zajistila společnost DHL. „Speciální letadlo DHL typu B757 je připraveno pouze pro Elišku,“ doplnila mluvčí.

Nosorožčice Eliška poletí do Afriky letadlem DHL typu B757 (jako na obrázku) | Foto: Fotobanka Pixabay

Cesta do Tanzanie na letiště Kilimandžáro bude trvat zhruba 9 hodin. Tam pak bude Elišku čekat poslední úsek dlouhé trasy do nového domova. „Po přistání bude převezena do přibližně pět hodin vzdáleného národního parku Mkomazi," přiblížila Jiroušová. Leteckou přepravu podle ní firma DHL poskytne zdarma. Náklady zoo spojené s přípravou a převozem budou kolem 350 tisíc korun.

Letadlo poveze i pět kontejnerů se zásobami potravy a vody. „Po celu dobu s ní bude kurátor nosorožců a veterinář, kteří budou kontrolovat, zda vše probíhá v pořádku,“ dodala mluvčí s tím, že dvorský zoolog zůstane se svou svěřenkyní na místě přibližně dva týdny, aby jí pomohl s aklimatizací v novém prostředí.

Elišku věnuje ZOO Dvůr Králové státní organizaci tanzanské národní parky. Pokračuje tak v činnosti prvního ředitele zoo Josefa Vágnera, který do tehdejšího Československa dovezl nosorožce a i další zvířata z Afriky. Hlavní jeho myšlenkou tehdy bylo dovézt zvířata z Afriky proto, aby se je naučili v zoo množit a pak je mohli do Afriky vracet.

Mkomazi je rozsáhlá oblast divoké přírody na severu Tanzanie. Národní park je spravován vládní organizací Tanzanian National Parks, která úzce spolupracuje s Tonym Fitzjohnem a nadací George Adamson Wildlife Preservation Trust, která ho podporuje. Nosorožci jsou chováni v přísně střežené a oplocené rezervaci uvnitř chráněného území.

Samice nosorožce dvourohého Eliška trénuje cestu ze ZOO Dvůr Králové do NP Mkomazi v Tanzánii | Foto: Lukáš Pavlačík

Přesunem Elišky do Afriky reintrodukční projekty v zoo Dvůr Králové nekončí. „Budeme v tom pokračovat i nadále, a to nejen v případě nosorožců,“ potvrdila Českému rozhlasu mluvčí zoo.

„V tuto chvíli je ale ještě předčasné odhadovat, kam bychom mohli další nosorožce vrátit. Zájem projevili ochranáři ze Rwandy, případnému přesunu by ale musela předcházet ještě dost detailní jednání včetně jednání s koordinátorem evropského chovu nosorožců dvourohých,“ řekla Andrea Jiroušová webu ČRo.

Možná jste nevěděli:

Nosorožec dvourohý, kterému se říká také nosorožec černý, je krátkozraký, ale má dobrý sluch i čich. Je to samotářské, plaché a velmi ostražité zvíře. Když se cítí ohroženi, často útočí. Bez upozornění útočí na lidi, ale i třeba na jiná zvířata.

Své dva rohy používají k obraně, zastrašování, vyhrabávání kořínků a lámání větví, kterými se živí. Roh je velmi pevný, může se ale zlomit nebo naštípnout. Po uříznutí ale opět doroste.

Právě kvůli rohům jsou nosorožci černí dodnes loveni. Vyrábí se z nich různé ozdobné předměty a v některých asijských zemích jsou používány v tradičním lékařství. Údajně dokáže člověka probrat z kómatu, léčí horečku a má příznivý vliv na mužskou potenci. Podle lékařských testů ale žádný účinek roh nosorožce nemá.

Je odhadováno, že 90 procent dospělých nosorožců je zabito pytláky kvůli rohům. Nosorožec dvourohý proto patří mezi kriticky ohrožené druhy. Jeden z poddruhů (západoafrický nosorožec dvourohý) je považován za vyhubený.

Chov nosorožců černých v péči člověka je jakousi pojistkou pro přežití druhu. Mezi nejúspěšnější chovatele nosorožců dvourohých v zajetí na světě patří i ZOO Dvůr Králové.

„9. června se v zoo narodilo první letošní mládě nosorožce dvourohého a o pět dní později následovalo mládě druhé. Oba jsou samečci. Jejich matky, pro které se jednalo o první porod, se o mláďata dobře starají a nebyly zaznamenány žádné problémy,“ řekla mluvčí zoo Andrea Jiroušová.

bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme