Nová pravidla mají ochránit Everest a regulovat příval dobrodruhů

V základním táboře pod nejvyšší horou světa Mount Everestem přibude kancelář pro výstup. Nepálské úřady se totiž rozhodly, že budou lépe monitorovat a regulovat výpravy, které se na vrchol hory vydají. Donutil je k tomu čím dál větší počet výprav i potyčky horolezců, které se před výstupem na samotný vrchol odehrávaly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mount Everest, severní strana | Foto: stock exchange, Adeh DeSandies

Na kdysi opuštěném štítu hory dnes čekají někdy desítky horolezců i hodiny, aby se mohly nejvyššího vrcholu světa dotknout. Regulace je důležitá nejen kvůli samotné bezpečnosti horolezců, ale i ochraně životního prostředí.

Od jara 2014 tak budou usměrňovat výpravy nepálští úředníci přímo v základním táboře.

Přehrát

00:00 / 00:00

Důvody k zavedení nových pravidel pro výstup na Mount Everest shrnula Silvie Třeslínová a zamýšlené zavedení pravidel komentoval horolezec Radek Jaroš

„Je to takový absolutně specifický. Nikde na žádné jiné osmitisícovce takový tábor není, protože nikde není takový tlak na ten vrchol, protože Everest je jenom jeden,“ popisuje prostředí základního tábora horolezec Radek Jaroš, který Mount Everest pokořil.

V základním táboře se podle něj v jednu chvíli koncentruje kvůli popularitě hory i tisíc lidí, kde drtivou většinu tvoří ne-horolezci čili „dobrodruzi, egoisti a právníci“, pro které podle něj představuje hora jen položku v seznamu cílů.

Nově budou mít horolezci určeného člověka z Integrovaného servisního centra, který bude zároveň zastávat roli státního úředníka.

Podle nových pravidel budou muset také horolezci dopředu nahlásit, jestli se chystají výstupem pokořit nějaký rekord. Nepálci tím chtějí zredukovat počet bizardních prvenství, která podle nich znevažují důstojnost hory. Chtějí se propříště vyhnou takovým pokusům o rekord, jako když jeden z horolezců v touze po prvenství stanul na vrcholu hory nahý.

„Je to strašný, je to úřad zase. A Nepál a Asie, to je celkem úplatná záležitost, takže nevím, jak to tam bude přesně probíhat,“ hodnotí úmysl zřídit nový úřad se smíchem Radek Jaroš, ale připouští, že na druhou stranu je potřeba příliv ne-horolezců do oblasti regulovat. Formu takové regulace si ale představit neumí.

Silvie Třeslínová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme