Nová šance pro gepardy?

Nadějí na záchranu gepardů mohou být staré samice. Nerozmnožují se, ale jejich vajíčka zůstávají životaschopná.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gepard

Gepard | Foto: stock exchange, Jakub Krechowicz

Gepardi (Acinonyx jubatus) se v zajetí dožívají více než 12 let. Chovatelé však uvádějí, že samice starší osmi let jsou schopné reprodukce jen výjimečně. Biologové ze Smithsonian Conservation Biology Institute vůbec poprvé dokázali vysvětlit, proč tomu tak je. Analyzovali hladinu hormonů i kvalitu vajíček a tkáně dělohy u 34 samic gepardů chovaných v osmi různých zařízeních. Z výsledků studie zjistili, že stárnutí na gepardy zřejmě působí jinak než na většinu ostatních savců. Vajíčka a hormony samic starších 8 let totiž vypadají zcela normálně. Úspěšnému rozmnožování brání abnormální růst buněk dělohy spolu s častými infekcemi a výskytem cyst.

Pro chovné programy na záchranu gepardů je to dobrá zpráva. Podle vědců se přibližně 80 % dospělých samic gepardů, které jsou chované ve Spojených státech, nikdy nerozmnožilo. Jestliže však starší samice stále produkují životaschopná vajíčka, nemusí jejich genetická informace přijít nazmar. Vajíčka jim mohou být odebrána, uměle oplodněna a v časné fázi vývoje embrya přenesena do těla mladých „náhradních matek“. Tímto způsobem by bylo možné zvýšit genetickou diverzitu gepardů a jejich odolnost. Právě její nedostatek je hlavní příčinou vysoké úmrtnosti nově narozených mláďat.

Zdroj: Smithsonian, Biology of Reproduction

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme