Nový druh havajského ovoce

Možná to nebude trvat dlouho, než se v nabídce obchodů se objeví „havajské brusinky“. Z unikátních divokých rostlin ze sopečných úbočí totiž vznikla první domácí odrůda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vaccinium reticulatum | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Forest & Kim Starr

Borůvky a brusinky bychom hledali spíš v českých lesích než na Havaji. Přesto tam rostou – Havajské ostrovy mají svůj endemický druh brusnic ohelo (Vaccinium reticulatum), který se vyskytuje na lávou pokrytých úbočích sopek ostrovů Maui a Havaj. Malé keříky nesou červené plody velké 8 až 14 milimetrů. Tyto bobulky jsou důležitým zdrojem potravy pro vrubozobé ptáky bernešky havajské (Branta sandvicensis), které – stejně jako plody ohelo – jinde než na havajských ostrovech nenajdeme. Plody brusnic ohelo si však kromě bernešek oblíbili také místní lidé, což vedlo k poškození lokalit.

Ve snaze zabránit jejich dalšímu drancování a zároveň uspokojit poptávku po brusinkách ohelo vyšlechtili odborníci z amerického Zemědělské výzkumné služby kultivar Kilauea. Životní cyklus těchto rostlin je mnohem rychlejší než u jejich divokých předků. Některé poprvé vykvetou už po deseti měsících života, což je o mnoho dříve než 5 let, o kterých hovořily dřívější studie. Šlechtitelé zdůrazňují, že brusnice ohelo mají potenciál také jako okrasné hrnkové rostliny – jsou stálezelené s ozdobnými listy a starší rostliny se dokonce dají tvarovat jako bonsaje.

Zdroj: Agricultural Research Service

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme