Nový druh šelmy. Vyje napůl jako vlk a napůl jako kojot

Přímo před očima přírodovědců vznikl v Severní Americe nový zvířecí druh. Zatím ani nemá vlastní oficiální jméno, někteří vědci ze Spojených států ale počet jeho jedinců odhadují na několik milionů. Tyto nové šelmy žijí na východě Kanady a severovýchodě Spojených států a vyvinuly se divokým křížením kojota, psa a vlka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlci | Foto: Fotobanka Pixabay

Druh podle vědců mohl začít vznikat před více než sto lety, možná až dvěma sty lety na severovýchodě Severní Ameriky, v oblastech, kam tehdy pronikalo stále více kolonistů z Evropy.

Ti káceli lesy a obsazovali i zbytek země, čímž zhoršovali podmínky pro místní šelmy - převážně kojoty a vlky - a ti se proto začali divoce křížit, což u těchto šelem rozhodně není obvyklé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vypadají spíš jako kojoti, jsou ale výrazně větší, říká o novém druhu šelmy Zdeněk Novák

„Vlci se v podstatě běžně nekříží se psy. Vím, že když se kdysi začínalo s křížením vlků na Šumavě, byl to velký problém,“ vysvětluje zooložka Dana Bartošová. „Ale samozřejmě, výjimečně se to někdy stát může. Když je málo vlčic.“

Podmínky v oblasti byly natolik složité, že i vlci jinak velmi nároční na své partnery se zkřížili.

V Srní se otvírá návštěvnické centrum, odkud lze pozorovat vlky

Číst článek

Nový druh, někdy zvaný coywolf - volně přeloženo kojovlk, nebo, chcete-li, kojotovlk - má podle vědců převážně kojotí DNA, asi z desetiny ji ale tvoří psí a ze čtvrtiny vlčí geny.

Vypadají spíš jako kojoti, jsou ale výrazně větší. Po kojotech zdědila zvířata oblibu lovit spíš v otevřené krajině, po vlcích zvládají vyhledávání kořisti i v lese. A od každého něco je i jejich vytí. Začíná jako to vlčí, ale končí jako kojotí.

Kojot prérijní (Canis latrans) | Foto: licence Creative Commons Attribution 2.0 Justin Johnsen

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme