Nový mrazivý rekord na Zemi má hodnotu minus 93,2 stupně Celsia

Na Antarktidě, v oblasti věčného ledu, naměřili vědci rekordní mráz minus 93,2 stupně Celsia. Údaj získaný satelitním měřením pochází ze srpna roku 2010. Vědci ho zveřejnili až teď na zasedání Americké geofyzikální unie v San Francisku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jezero Fryxell, Antarktida | Foto: public domain, Joe Mastroianni, National Science Foundation

Údaje jsou ale zatím jenom předběžné, jak Radiožurnálu potvrdil klimatolog Pavel Prošek z Masarykovy univerzity v Brně:

„Musíme si uvědomit, že jde o měření prováděné ze značné vzdálenosti. To znamená, každé takové měření je zatíženo určitou chybou, a navíc v konfrontaci s meteorologickými měřeními se neměří teplota atmosféry, měří se buď teplota zemského povrchu nebo se měří horní hranice oblačných systémů,“ přiblížil klimatolog.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rekordním naměřeném mrazu mluvil na Radiožurnálu klimatolog Pavel Prošek z Masarykovy univerzity v Brně

To, že údaje ze satelitů z léta 2010 byly zveřejněny s více než tříletým zpožděním, Prošek vysvětluje nutností je důkladně analyzovat:

„Je potřeba je verifikovat, je potřeba je porovnat s dalšími zdroji informací o stavu atmosféry, je potřeba je porovnat s pozemními měřeními z okolních stanic. A to se musí provádět za delší časové období, čili používá se k tomu statistická analýza větších datových souborů. Proto to zpoždění,“ objasňuje Prošek.

Předchozí mrazivý rekord - minus 89,2 stupně Celsia - naměřila před třiceti lety ruská výzkumná stanice Vostok. Aktuální rekord je ale z jiného místa na Antarktidě, z hřebene Východoantarktické plošiny. Podle Proška jde o prostor blízko takzvaného pólu nedostupnosti, tedy oblasti výskytu nejnižších antarktických teplot.

Vědci naměřili v Antarktidě rekordní mráz, minus 93,2 stupně Celsia | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Helena Berková, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme