NP Šumava chce ještě letos pustit turisty k Modrému sloupu. Aktivisté jsou proti kvůli tetřevovi

Šumavský národní park souhlasí s vyznačením turistické stezky k hraničnímu přechodu Modrý sloup pod vrcholem Luzný. Ředitel parku Jiří Mánek doufá, že tam během několika týdnů vyrazí první návštěvníci. Kladné rozhodnutí ale chtějí napadnout občanská sdružení kvůli ochraně tetřeva. S dlouholetým sporem klidně půjdou až k soudu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tetřev hlušec při toku na tokaništi | Foto: archiv České společnosti ornitologické, Miroslav Kohel

Dagmar Kjučuková z Okrašlovacího spolku Zdíkov za otevřením stezky z Březníku na Luzný vidí politický tlak z nejvyšších míst.

„Nikdo tam nechce slyšet argumenty, že je to opravdu jádrové území tetřeva hlušce,“ podotýká Dagmar Kjučuková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o zpřístupnění turistické stezky k Modrému sloupu zjišťoval reportér Lubomír Smatana

„Všichni se chlubí, že je to jediná populace schopná v České republice, potažmo ve střední Evropě, ale když ho máme chránit, tak se všichni tváříme, že tetřevovi nic nevadí.“

Správa Národního parku ale odmítá, že by rozhodnutí bylo zpolitizované.

„Podle našeho názoru jsme tedy rozhodli tak, jak podklady říkají a jak nám bylo uloženo od ministerstva. Splnili jsme tedy ten úkol, kdy jsme měli sestavit přesvědčivé a podkladům odpovídající odůvodnění,“ říká náměstek Václav Braun, který vydal souhlasné stanovisko.

Od pondělí poběží lhůta, kdy mohou občanská sdružení rozhodnutí napadnout. Podle informací Radiožurnálu to určitě udělají.

Pak bude na řadě Ministerstvo životního prostředí, které vydá definitivní verdikt.

Ředitel Národního parku Jiří Mánek nepochybuje, že stezku slavnostně otevře už letos v listopadu.

Ředitel NP: Lokalita ochranu nepotřebuje

„Berlínská zeď stála 28 let, Modrý sloup je překážkou přechodu mezi bavorskou a českou částí Šumavy více než 60 let a já si myslím, že je na čase tuhle bariéru prolomit,“ myslí si Jiří Mánek.

„Zejména z toho důvodu, že v centru Luzenského údolí není žádný důvod ochrany přírody proto, aby tam regulovaným způsobem návštěvníci chodili.“

Jistotu ředitele Mánka považují občanská sdružení za důkaz, že otevření stezky je politicky připravené. Rozhodnutí označují za účelové a hlavně nezákonné.

Radiožurnálu potvrdili, že pokud Ministerstvo životního prostředí vydá kladný verdikt, napadnou ho u soudu.

Ľubomír Smatana, Tereza Svobodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme