O šumavských tetřevech se bude jednat na mezinárodní konferenci

Ptákem roku je v Česku pro letošek tetřev hlušec. Životaschopná populace tohoto druhu žije pouze na Šumavě v počtu maximálně tří set kusů. Správa šumavského národního parku má v rukou studii, podle níž tetřevům škodí taky odumírání stromů napadených kůrovcem, protože je připravuje o potravu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tetřev hlušec

Tetřev hlušec | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Uživatel Nudelbraut

To by samozřejmě nahrávalo zastáncům kácení. Například podle ředitele České ornitologické společnosti Zdeňka Vermouzka je ale studie, za kterou stojí i slovenský vědec Jozef Dúha, „naprosto nerelevantní“.

„Na studii je v podobě, v jaké my ji máme k dispozici, špatně skoro všechno. Nemá formální náležitosti, nejsou tam třeba uvedeni autoři kromě pana Plaňanského. Pana Dúhu uvádí správa parku například jenom v některých zdrojích, ale my nevíme, kdo tu studii přesně psal,“ řekl ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek.

Studii dále vyčítá to, že ignoruje řadu prací, které byly publikovány v České republice i v zahraničí, a další nedostatky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zdeněk Vermouzek z České společnosti ornitologické a Daniel Černý ze Správy NP Šumava mluví o přežití tetřevů hlušců v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

„Studie byla prezentována teprve minulý týden na poradním sboru myslivosti a na mysliveckém dnu ve Vimperku, tedy před velice krátkou dobou, a v současnosti je v oponaci. Budou ji oponovat tři odborníci, kteří se tetřevem zabývali,“ uvedl metodik pro zoologii Správy Národního parku Šumava Daniel Černý.

Upřesnil, že určitě se nemohou změnit výsledky studie, které jsou dány daty, kterými disponovala správa šumavského národního parku.

„Jedná se o studii, kde jsou pouze vstupní data. Ta studie má charakter vstupní studie, nikoliv vědecké práce,“ řekl Daniel Černý.

Zdeněk Vermouzek se domnívá, že populace tetřeva na Šumavě na tom není v současné době vůbec špatně.

„Takže pokud by se jenom pokračovalo v naznačeném trendu nebo v trendu, který tady byl v posledních letech, patrně se tetřevovi bude i nadále dařit. Na Šumavě v posledních patnácti letech se populace tetřevů zvýšila. Dnes jich tam je okolo tří set, “ uvedl Zdeněk Vermouzek.

Muž podezřelý z pašování ptáků radí, co s tetřevy na Šumavě

Číst článek

Za důležité považuje, aby na Šumavě zůstaly dostatečně velké rozlohy lesa ponechaného přirozenému vývoji tak, aby tam tetřevi nacházeli dostatek potravy, úkrytů, míst na tokání, ale i dostatek klidu pro přezimování a rozmnožování.

Správa šumavského národníku parku bude podle Daniela Černého jednat i s ornitology, a to na mezinárodní konferenci o tetřevu 25. a 26. června.

Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme