O zmijích kolují mýty. Spíš než ve skalách je potkáme u vody

Zmije obecná je jediný jedovatý had, s kterým se můžeme v Česku ve volné přírodě setkat. V posledních týdnech se objevily informace, že se tento had s typickou černou kresbou na kůži přemnožil. Podle odborníků je to běžný koloběh.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dvě barevné formy zmije obecné | Foto: Wikipedia, Malene Thyssen

„Nemůžeme mluvit o tom, že by zmijí řádově přibývalo. Populace se chovají v určitých periodách, kdy jich je určitá léta hodně, potom najednou zase zmizí. Souvisí to s potravní nabídkou, s predátory a celkově s prostředím,“ vysvětluje Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody.

Spíš než o vyšším počtu zmijí by se podle jeho názoru dalo hovořit o tom, že se objevují na jiných místech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Eva Rajlichová mluvila s odborníky o zmijích.mp3

„Zmije se dostávají do blízkosti člověka více, než tomu bylo dříve. Je to ale tím, že je člověk vytlačuje z divokých území, kde zmije žily, a dnes jsou z nich například průmyslové zóny.“

Lidé si také zmiji často pletou s užovkou hladkou: „To je další naše užovka, která je na první pohled zmiji velmi podobná,“ vysvětluje Jiří Hejduk z České inspekce životního prostředí v Ústí nad Labem.

O zákonem chráněném hadovi existuje řada mýtů. Jedním z nich je to, že zmije vyhledávají suchá místa. Naopak je větší šance potkat zmiji u rybníka či potůčku.

„Zmije potřebují vlhké prostředí, proto je najdeme spíš kolem vodotečí, mokřadů, na rašeliništích. V suchých skalách na zmiji téměř nenarazíte, jen výjimečně na migrujícího jedince. Zmije umí plavat, ale ve vodě neloví,“ říká Hejduk.

Had s typickou klikatou kresbou na hřbetě většinou před člověkem utíká. „Když zmije zůstane ležet, je to jedinec před svlékáním, který má zakalená oční víčka a nevidí. Většinou začne syčet a snaží se zmizet,“ dodává Hejduk.

Další obecně rozšířenou znalostí o zmijích je to, že jejich uštknutí je po zimě jedovatější: „Po zimě, kdy zmije hibernuje, má v sobě více jedu, který nepoužívala a nahromadil se jí v jedových váčcích. Během léta, kdy zmije loví, jed ztrácí,“ dodává Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody.

Eva Rajlichová, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme