Obce by před povodněmi ochránila obnova původní krajiny

Opakované povodně v posledních letech ukázaly, že zanedbávání péče o řeky může mít dalekosáhlé a někdy i tragické dopady. Jak povodním předcházet nyní řeší odborníci na třídenní konferenci Říční krajina v Olomouci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

21. 7. 2011 Raspenava - povodeň

21. 7. 2011 Raspenava - povodeň | Foto: Jan Zejda

Podle vrchního ředitele sekce vodního hospodářství na ministerstvu zemědělství Pavla Punčocháře se stanoviska ekologů a odborníků postupně sbližují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Možnosti ochrany před povodněmi rozebírali v Ozvěnách dne David Pithart z Koalice pro řeky a Pavel Punčochář z ministerstva zemědělství

„Řekám je potřeba otevřít prostor, problém je však v tom, že v Evropě už mnoho prostoru není. Jenom přirozené rozlivy zdaleka nestačí snížit úroveň velkých povodní. U menších povodní ano, je to výhodné a velmi pozitivní pro rozvoj údolních niv i variability koryt, ale ne pro omezení velkých povodní nad úroveň dvacetileté vody,“ říká Punčochář.

„Dochází ke sbližování našich stanovisek, ale shoda tu zatím není. Význam tlumení povodní v nivách je omezený, ale podobně můžeme mluvit i o přehradách, které také mají své limity. Budoucnost je v kombinaci technických a přírodě blízkých opatření,“ upřesňuje předseda Koalice pro řeky David Pithart.

Poldery umožní řídit rozliv

„Je obtížné přirozeným způsobem ochránit intravilán obcí a měst, které se v minulosti při absenci povodní natlačily svou výstavbou velmi blízko korytům vodních toků,“ vysvětluje Punčochář.

Zátoky Vranovské přehrady u Bítova jsou oblíbenou rekreační oblastí | Foto: Jan Rosenauer

Mimo zástavbu je však podle něj potřeba prostor řekám uvolnit a vytvářet řízené rozlivy v takzvaných poldrech – tedy v suchých nádržích, kde se během povodně zadrží část objemu protékající vody a po přechodu povodňové vlny se zase vypustí. Problémem však často bývá výkup pozemků a náhrady zemědělcům.

Oba odborníci se také shodují, že namísto nyní populárního vytváření meandrů na řekách, které má napravit škody způsobené socialistickým napřimováním řek, by bylo mnohem levnější a účelnější ponechat řekám v krajině volnost.

Bleskové povodně

Některé regiony Česka v posledních letech poškodily takzvané bleskové povodně způsobené enormními srážkami na malé ploše. Zabránit jim podle odborníků úplně nelze, zmírnit je však lze úpravou krajiny do původnější a přirozenější podoby.

„Záleží na tom, v jakém stavu je půda, která je zhutněná intenzivním zemědělství, či stav bariér tradičně chránících postup vody krajinou – meze byly zrušeny, potoky zkanalizovány a napřímeny a podobně,“ vyjmenovává Pithart největší chyby napáchané za komunismu v přírodě. Podle něj je potřeba trvale zvyšovat schopnost krajiny vodu zadržovat.

Martin Dorazín, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme