Obojživelník připomínající dráčka. Slovinsko očekává vylíhnutí vzácných macarátů

Slovinci přezdívají macarátu jeskynnímu lidská rybička. Drobný obojživelník, který žije v několika balkánských krasových jeskyních, si tohle jméno vysloužil proto, že má podobně dlouhý život jako člověk. Dožít se může až sta let. Kvůli jeho podobnosti s mytickými draky se odedávna traduje, že v Postojenské jeskyni žijí malí dráčci. Na vylíhnutí těchto vzácných obojživelníků teď Slovinsko s napětím čeká.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Macarát jeskynní v Postojnské jeskyni

Macarát jeskynní v Postojnské jeskyni | Foto: postojnska-jama.si

V jeskyních komplexech žije na 115 druhů živočichů. Mezi nimi je i ohrožený macarát jeskynní, jehož embrya se teď v přísně kontrolovaných a hlídaných podmínkách vyvíjejí v Postojenské jeskyni.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slovinští biologové čekají na vylíhnutí vzácných macarátů jeskynních. O takzvaných lidských rybičkách zjišťovala podrobnosti Tea Parkanová

„Akvárium pro macaráty jsme postavili tak, aby se v něm lidským rybičkám dařilo co nejlépe. Udržujeme v něm stálou teplotu, hlídáme množství kyslíku ve vodě i její cirkulaci,“ popisuje místní biolog Miran.

„V laboratořích se je už vědcům povedlo odchovat, ale trvalo to nějakých 30 let. Uvidíme, jestli se to podaří nám, když máme akvárium v tak rušných podmínkách. Samička macaráta v něm nakladla vajíčka teprve podruhé. Poprvé jsme si s nimi nevěděli moc rady a udělali jsme pár chyb.“

Macarát jeskynní v Postojnské jeskyni | Foto: postojnska-jama.si

Podle Mirana se z asi sedmdesáti vajíček nakladených od konce ledna dál vyvíjí asi dvacítka. Může se to zdát málo, statisticky je to ale výborný výsledek.

Vědci se ho snaží podpořit tím, že odumírající, neoplodněná vajíčka vyndávají z akvária. „V přírodě je samička sní. Získá tím částečně zpátky energii, kterou vynaložila při jejich kladení a zároveň tak zabrání rozvoji plísní a bakterií, které by mohly ohrozit zdravá vajíčka,“ dodává Miran.

Nikdo přesně neví, jak dlouho se budou lidské rybičky ještě líhnout. Biologové, kteří se starají o macaráty v Postojenské jeskyni, odhadují, že proces potrvá ještě asi měsíc. Na jeho konci by měli přijít na svět dlouhověcí, růžoví a pořád tak trochu záhadní tvorové, kteří jsou i po tři sta let od svého objevení jedním z nejvýraznějších symbolů Slovinska.

Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme