OBRAZEM: Podívejte se, jak to vypadá v první zóně Národního parku Šumava

Návštěva bezzásahových území, kterých se na Šumavě nalézá hned několik, je jedinečný zážitek. Do některých je ale potřeba povolení, protože se nacházejí v první zóně Národního parku Šumava.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V bezzásahovém území se neuklízí | Foto: Ľubomír Smatana

„Byly tu dvě přírodní katastrofy. Kiril a kůrovcová kalamita,“ vypráví o území na hranicích České republiky a Německa starosta Prášil Libor Pospíšil (nezávislý). Ten je také zároveň hajným v Národním parku.

Uschnutím stromu život nekončí | Foto: Ľubomír Smatana

Orkán zde, mezi Poledníkem a vesnicí Prášily, přesně před deseti lety srovnal les se zemí. Od té doby se z tohoto prostoru stalo bezzásahové území, kde člověk neprovádí žádné úpravy.

Tudy nechodí ani vysoká zvěř | Foto: Ľubomír Smatana

„Lidi můžou sledovat v těch bezzásahovkách, jak se dokáže příroda vyrovnat s nějakými přírodními katastrofami. Můžou třeba vidět i to, že prostě bez lidské ruky lze, aby něco existovalo,“ říká starosta.

Stromy padly přes vodu. Časem možná změní koryto potoka | Foto: Ľubomír Smatana

Zde v nadmořské výšce kolem 900 metrů nad mořem rostou stromy pomalu. „Doufám, že nedojde k tomu, že zde bude souvislý, hustý, monokulturní, stejnověký les, protože přírodní katastrofy budou ten les vychovávat k tomu, aby zde vznikalo společenství odolných jedinců a nedošlo k tomu, k čemu před 10 nebo pěti roky,“ přeje si hajný Pospíšil.

Starosta a hajný Libor Pospíšil | Foto: Ľubomír Smatana

Bezzásahová území jsou na Šumavě častým tématem sporů. Někdo jich chce v národním parku více, někdo méně. Jejich návštěva je však jedinečným zážitkem. Třeba cesta z Prášil na Poledník je toho důkazem.

Bezzásahové území na bavorské straně. Odkorněné před třemi lety | Foto: Ľubomír Smatana

Bezzásahové území vzniklo na bavorské straně až po vytěžení v roce 20013 | Foto: Ľubomír Smatana

Po těžbě trvá přirozená obnova lesa mnohem déle | Foto: Ľubomír Smatana

Pozůstatky stezek pohraničníků | Foto: Ľubomír Smatana

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme