OBRAZEM: Potápěči objevili v Hranické propasti nové prostory. Prý je nejhlubší na světě

Nové unikátní prostory objevili při průzkumu speleopotápěči v zatopené části Hranické propasti, nejhlubší propasti Česka. Speleopotápěči věří, že díky novému objevu se jim konečně podaří dokázat, že Hranická propast je vůbec nejhlubší propastí světa. Dosud toto prvenství patří italské Pozzo del Merro, která je hluboká 392 metrů. Nad moravskou vede o pouhých devět metrů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Speleopotápěči v Hranické propasti | Foto: Lenka Kratochvílová

Pětice speleopotápěčů ze skupiny Hranický kras slaňuje k jezírku na dně suché části propasti.

Hliníkové láhve, desítky kilogramů potápěčské výbavy a nářadí spouští po provizorně sestrojené lanovce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Speleopotápěči ze skupiny Hranický kras objevili nové prostory v Hranické propasti. Natáčela s nimi Lenka Kratochvílová

Vlastní výzkum speleopotápěčů začíná vždy až tady. Ponořením do teplé kyselky, která v propasti vyvěrá. Odborníci ji zkoumají už desítky let.

„Dnešním úkolem akce je zavést teplotní čidlo do teplého vývěru na druhou stranu do Mokré rotundy,“ říká David Čání ze společnosti Hranický kras.

Pod vodu se připravují čtyři potápěči. Pátý hlídá čas a odvíjí také 70metrové lanko s čidlem. Kolega Libor Čech mu ještě dává poslední pokyny.

Hranická propast | Foto: Lenka Kratochvílová

Tentokrát mají potápěči v plánu pracovat v hloubce okolo 50 metrů. Před několika dny se ale ponořili až do 240 metrů pod hladinu, kde objevili nové, dosud neprobádané prostory.

Speleopotápěči ze skupiny Hranický kras | Foto: Lenka Kratochvílová

„Je tam další, třetí lift, který pravděpodobně – a v to doufáme – bude do nejhlubší části,“ přibližuje David Čání.

Speleopotápěči v Hranické propasti | Foto: Lenka Kratochvílová

U objevu byl i Libor Čech. V Hranické propasti se potápí téměř 20 let. „Abychom něco objevili, musíme udělat spoustu práce okolo, takže je to asi 90 procent starostí a deset procent radostí,“ vysvětluje.

Speleopotápěči v Hranické propasti | Foto: Lenka Kratochvílová

Potápěči teď plánují podrobný průzkum této lokality. Pomoci jim v tom má speciální miniponorka, kterou nechávají sestrojit. Věří, že konečně potvrdí, že Hranická propast je nejhlubší na světě.

Pohled z Hranické propasti | Foto: Lenka Kratochvílová

Sám Libor Čech o tom už dávno nepochybuje. „Zásadní důkaz zatím chybí, ale je to jeden z cílů. Hlavním cílem je celou propast prozkoumat – faunu, floru, geologii, hydrologii,“ uzavírá.

Lenka Kratochvílová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme