Obří velikost pravěkých ptáků potvrzena

Nová fosilie odhalila existenci ptáka s dosud největším známým rozpětím křídel, které bylo minimálně 5,2 metru.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pelagornis chilensis

Pelagornis chilensis | Foto: S. Tränkner, Forschungsinstitut Senckenberg

Pro pravěké mořské ptáky z dnes již vyhynulé čeledi Pelagornithidae je charakteristický dlouhý "zubatý" zobák. Nešlo však o pravé zuby, nýbrž výběžky kosti, které ptákům pomáhaly uchopit a udržet kluzkou kořist jako jsou ryby nebo sépie. Fosilní nálezy po celá desetiletí naznačují, že ptáci z čeledi Pelagornithidae měli rozpětí křídel přes pět metrů, které si příliš nezadalo s některými pterodaktyly. Problém je, že dlouhé kosti těchto ptáků byly velmi křehké a v průběhu času se obvykle rozdrtily. Odhady velikosti proto nemohou být zcela přesné.

Situaci však změnil objev fosilie dosud nepopsaného druhu Pelagornis chilensis, který nad Jižní Amerikou kroužil před 5 až 10 miliony let. Fosílie zachovaná z celých 70 % byla objevena na severu Chile. Ukazuje, že rozpětí křídel pravěkého ptáka bylo minimálně 5,2 metru. Je to asi dvakrát větší délka, než jakou se může pochlubit žijící rekordman v rozpětí křídel albatros stěhovavý. Pravěcí ptáci s ohromnými křídly a zubatým zobákem sice vypadají, jako by právě vylétli z bran Jurského parku, ale ve skutečnosti to byli praví ptáci a jejich poslední zástupci se v severní Africe docela dobře mohli potkávat s prvními lidmi.

Zdroj: New Scientist, Society for Vertebrate Paleontology.

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme