Obyvatele Mníšku pod Brdy děsí přemnožení divočáci, kteří chodí do města za potravou

Rozryté zahrady, zahrádky i městské parky a kolem pobíhající divoká prasata. To není obrázek ze žádné zoologické zahrady, ale skoro každodenní realita v Mníšku pod Brdy. Divočáci, kteří se přemnožili v Brdech, tam totiž stále častěji chodí za potravou do města a ničí, co se dá. A nejde jen o majetek, lidé se bojí i o zdraví. Sepsali už i petici, kterou podepsalo 2500 tisíce obyvatel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatelé Mníšku pod Brdy se bojí se přemnožených divokých prasat | Foto: Městský úřad Mníšek pod Brdy

Chrochtání divokých prasat, jejich dusot a další zvuky poslouchají zdejší obyvatelé skoro každou noc. Divočáci jim rozrývají všechno, co se dá. Ničí i keře a malé stromky.

„Travní porost je prakticky pryč, protože je každý týden přeoraný. Drny zakompostujeme a v trávníku vyrůstá plevel. A to už vůbec nemluvím o dětech – děti nemůžou chodit samy ven. Prasata jsou veliká, dítě by určitě srazila,“ říká paní Martina, která má na okraji města hektarový sad.

Přehrát

00:00 / 00:00

O přemnožení divokých prasat v Mníšku pod Brdy natáčel redaktor Pavel Pavlas

I ona podepsala petici. Vadí jí, že nikdo s prasaty nic nedělá. „Kdybychom měli pušku, tak to určitě začneme střílet sami. Jsou absolutně přemnožení,“ tvrdí Martina.

Divoká prasata jsou už natolik zvyklá na lidi, že chodí do okrajových částí Mníšku i přes den. Podle lidí mohou za přemnožení prasat zdejší myslivci. Ti sice divoká prasata střílejí, ale podle iniciátorů petice je to málo.

Myslivci nekomunikují

„Dosavadní komunikace s myslivci nebyla moc úspěšná. Oni všichni říkali – my nesmíme, nemůžeme, nemáme dostatek lidí a pořád to nešlo,“ tvrdí iniciátor petice Lukáš Nádvorník.

„V petici požadujeme, aby myslivci začali dělat to, co dělat mají – to znamená prasata střílet. A hlavně aby mohli, protože i oni jsou svázáni nesmyslnými předpisy. Petice míří k ministru zemědělství, aby změnil zákon a vydal výjimku,“ vysvětluje Nádvorník.

Tamní myslivecké sdružení se Český rozhlas snažil několikrát kontaktovat. Myslivci ale telefon nezvedali, nebo byl vypnutý.

Obyvatelé Mníšku pod Brdy se bojí se přemnožených divokých prasat | Foto: Městský úřad Mníšek pod Brdy

Pomoci může ministerstvo i kraj

Ministerstvo zemědělství o problému ví a o požadované výjimce uvažuje. Pomoci Mníšku pod Brdy se bude snažit také Středočeský kraj.

„Pokud je tam petice a stojí za tím tolik lidí, tak je pravděpodobně osobně navštívím a nějak to dáme do pořádku,“ slibuje náměstek hejtmana pro oblast zemědělství a životního prostředí Marek Semerád z ČSSD.

A přislíbil i peníze na odstraňování škod nebo vyřešení problému. „Pokud se jedná o takhle vážnou věc, tak máme v rozpočtu odboru životního prostředí určitou částku, kterou můžeme na tyto věci, které vyvstanou v průběhu rozpočtového roku, použít. Nevidím to jako nějakou tragickou věc a pokud důvody budou zásadní a opodstatněné, tak se jim budeme snažit pomoci, není to částka zase tak významná,“ říká Semerád.

Zdejší radnice chce v blízké době svolat jednání všech zúčastněných stran a donutit je k řešení problému. Lidé tak mají nadějí, že chrochtání prasat už je budit nebude.

Pavel Pavlas, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme