Oceány čelí 'mnoha negativním faktorům, mizí populace ryb'

Světové oceány jsou prý devastovány závratným tempem. Jejich stav je mnohem horší, než jsme si až dosud mysleli. Je to závěr vědecké studie, jejíž některé výsledky s předstihem zveřejnil server BBC. „Oceánům hrozí rizik hodně a je těžké ukázat na jedno klíčové,“ tvrdí docent Adam Petrusek z katedry ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maledivy - ráj v Indickém oceánu

Maledivy - ráj v Indickém oceánu | Foto: Klára Stejskalová

Podle odborníka na ohromný oceán působí mnoho negativních faktorů, doplňují se a navzájem posilují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si názor docenta Petruska z Přírodovědecké fakulty UK

„Jeden, který mohu vypíchnout, je okyselování oceánů, což je důsledek zvyšování koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře. Je to nepatrná změna kyselosti, která ovšem zásadně ovlivňuje organizmy, jež si staví vápenaté schránky a jsou také mimo jiné základem potravních sítí,“ vysvětluje Petrusek.

Jiným jevem je podle něj například „přelovení“ velkých dravých ryb, jejichž populace kolabují rychlým tempem, a také zvyšování koncentrace živin. „Například v důsledku splachů hnojiv, které mění způsob, jak oceány fingují,“ přiznává.

Docent Petrusek potvrzuje i to, že mizí populace téměř všech velkých mořských dravců, například známí tuňáci, ale i velcí žraloci nebo mečouni.

Ondřej Houska, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme