Oceány se rozléhá hluk lodní dopravy, trpí hlavně velryby
Velryby trápí rostoucí hluk z lodní dopravy. Vědci mají poprvé v rukou jasný důkaz, který se opírá o rozbor velrybího trusu. Výsledky zveřejnila na internetu Královská společnost.
Chemický rozbor trusu ukázal zvýšené hladiny metabolitů glukokortikoidů v oblastech s vyšším hlukem. To znamená, že velryby v hlučném prostředí vylučují více stresových hormonů.
Se sběrem velrybího trusu pomáhají speciálně vycvičení psi. Vědci vyrazí na moře, psi je navedou k trusu plovoucímu na hladině a ten se pak pomocí sítí vyzvedne do lodi.
K objevu stresovaných velryb došlo více méně omylem. Jde o výzkum v zálivu Fundy, který je na americkém pobřeží severního Atlantiku. Jedna skupina vědců tam už od 80. let minulého století pozoruje populaci ohrožených mořských savců a jejich měnící se životní prostředí.
Po teroristických útocích z 11. září 2001 zaznamenali pokles lodní dopravy. Tehdy došlo k útlumu celosvětového světového obchodu. A v moři se to projevilo ztišením asi o 6 decibelů především v nízkofrekvenčních pásmech pod 150 Herzů, kde komunikují velryby, ale zároveň takové zvuky vydávají lodní šrouby.
Ve stejnou dobu tam velrybí výkaly sbíral jiný tým. Vědci o sobě věděli, ale svou práci nesrovnávali. Až v roce 2009 si porovnali své výzkumy a výsledkem je vůbec první fysiologický důkaz o vlivu hluku na velryby.
Hluk velrybám především komplikuje komunikaci. Už dříve přišli vědci na to, že velryby v hlučném prostředí mění tón hlasu. Nicméně vědci teď chtějí fenomén pečlivě prozkoumat, aby tak získali přesnější informace o vlivu hluku na život velryb.