Oceány se rozléhá hluk lodní dopravy, trpí hlavně velryby

Velryby trápí rostoucí hluk z lodní dopravy. Vědci mají poprvé v rukou jasný důkaz, který se opírá o rozbor velrybího trusu. Výsledky zveřejnila na internetu Královská společnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ocas velryby, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Geo Okretic

Chemický rozbor trusu ukázal zvýšené hladiny metabolitů glukokortikoidů v oblastech s vyšším hlukem. To znamená, že velryby v hlučném prostředí vylučují více stresových hormonů.

Se sběrem velrybího trusu pomáhají speciálně vycvičení psi. Vědci vyrazí na moře, psi je navedou k trusu plovoucímu na hladině a ten se pak pomocí sítí vyzvedne do lodi.

K objevu stresovaných velryb došlo více méně omylem. Jde o výzkum v zálivu Fundy, který je na americkém pobřeží severního Atlantiku. Jedna skupina vědců tam už od 80. let minulého století pozoruje populaci ohrožených mořských savců a jejich měnící se životní prostředí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se zkoumá stress u velryb zjišťoval redaktor Ondřej Bouda

Po teroristických útocích z 11. září 2001 zaznamenali pokles lodní dopravy. Tehdy došlo k útlumu celosvětového světového obchodu. A v moři se to projevilo ztišením asi o 6 decibelů především v nízkofrekvenčních pásmech pod 150 Herzů, kde komunikují velryby, ale zároveň takové zvuky vydávají lodní šrouby.

Ve stejnou dobu tam velrybí výkaly sbíral jiný tým. Vědci o sobě věděli, ale svou práci nesrovnávali. Až v roce 2009 si porovnali své výzkumy a výsledkem je vůbec první fysiologický důkaz o vlivu hluku na velryby.

Hluk velrybám především komplikuje komunikaci. Už dříve přišli vědci na to, že velryby v hlučném prostředí mění tón hlasu. Nicméně vědci teď chtějí fenomén pečlivě prozkoumat, aby tak získali přesnější informace o vlivu hluku na život velryb.

Igor Maňour, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme