Ochranáři přírody z Jeseníků se vypraví do terénu. Budou hledat stopy rysa

Ochranáři přírody v Jeseníkách se dnes pokusí spočítat zdejší rysy. Jako každý rok je i letos čeká pravidelné mapování v terénu. Rys ostrovid je v Jeseníkách původní šelmou, jako predátor hraje v přírodě velmi důležitou roli. Jeho populace je ale žalostně malá. Podle posledního monitoringu žijí v horách odhadem pouze tři jedinci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rys ostrovid v Národním parku Bavorský les (snímek uživatele Aconcagua)

Rys ostrovid v Národním parku Bavorský les (snímek uživatele Aconcagua) | Foto: Wikipedia, licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Přelom února a března je pro rysy obdobím páření. Tedy dobou, kdy je šelma nejaktivnější. „Samci jsou schopni za noc ujít i několik desítek kilometrů. A je velká pravděpodobnost, že pokud se tam vyskytuje, tak se dá na jeho stopu narazit,“ doplnila vedoucí správy CHKO Jeseníky Michaela Pruknerová.

I proto se dnes se svými kolegy vypraví po jeho stopách. Někteří pěšky na sněžnicích, jiní na běžkách. „Máme mapovací list, máme tam i stopy rysa, stopy lišky nebo třeba stopy vlka, abychom to případně měli na srovnání,“ popisuje Pruknerová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak budou ochranáři hledat rysa, zjišťovala redaktorka Andrea Švubová

Do terénu míří i botanik Jindřich Chlapek. Na běžkách prozkoumá pásmo Orlíka. Čeká ho zhruba 15kilometrová trasa.

„Budu se snažit chodit po turistických trasách, protože rys se překvapivě někdy rád drží i třeba v běžkařských stopách, protože mu to přirozeně usnadňuje pohyb v terénu. Ale samozřejmě je potřeba nějakým způsobem stopu kousek sledovat a odbočit z ní do lesa a podívat se, jestli skutečně odpovídá klasickému chování šelmy,“ upřesňuje Chlapek.

O víkendu se do monitoringu zapojí i další příznivci. Mezi nimi lesníci nebo strážci přírody.

Andrea Švubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme