Ochránci přírody chtějí přilákat na české zahrady tradiční zvířata

Máte před domem zahrádku s chemicky hnojeným trávníkem a betonovou plochou? Podle Českého svazu ochránců přírody jsou takovéto zahrádky v západním světě dávno překonané. Lidé touží po žábách, motýlech a ptácích, zkrátka po všem živém.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ježek západní | Foto: Marek Szczepanek, licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported

Svaz ochránců dnes v pražské Michli otevře svoji ukázkovou Živou zahradu, na které lidem předvede, jak na pozemek přilákat divokou zvěř. Podle Petra Stýbla z Českého svazu ochránců přírody si budou moci návštěvníci prohlédnou tradiční zvěř zahrad minulosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ochránci přírody chtějí přilákat na české zahrady tradiční zvířata. Téma pro Petra Stýbla z Českého svazu ochránců přírody.

„Lidé byli zvyklí na svých zahradách vídat ježky, motýly, žáby v jezírkách. Nyní například motýl na zahradu dosedne, ale z důvodu chemického hnojení se už z ní nedostane. Řada tradičních zvířat už na sterilních zahradách nepřežije. Návštěvníci tak uvidí i ptáky, netopýry, včely a čmeláky,“uvedl pro Rádio Česko Stýblo a dodal:

„Živá zahrada je zároveň i soutěž o přilákání zvířat na zahradu. Návštěvníci dostanou i rady, jak konkrétní zvíře přilákat. To vše zdarma. Někdy jde totiž například i o pasivní údržbu. Na skalku pár kamenů a najednou se tam objeví ještěrka. Nejde ale o to přilákat velká zvířata.“

Soutěže se zatím zúčastnilo zhruba 700 zahrádkářů, kteří počítají, kolik zvířat na své zahradě mají.

Lukáš Vincourek, Karolína Koubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme