Ochránci přírody našli na hřebenech Radhoště dvě kudlanky nábožné

Až na hřebenech Radhoště, tedy výš než tisíc metrů nad mořem, našli ochránci přírody dvě kudlanky nábožné. O tom, že se tento dravý hmyz známý manželským kanibalismem šíří z jižní Evropy stále víc na sever, se vědělo, tak vysoko ale kudlanku nikdo nečekal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kudlanka nábožná (Mantis religiosa)

Kudlanka nábožná (Mantis religiosa) | Foto: CC BY-SA 3.0, Přemysl Málek

Kudlanku našli pracovníci Českého svazu ochránců přírody Salamandr z Rožnova pod Radhoštěm při úklidu luk nedaleko vrcholku Radhoště. Narazili přitom hned na dva jedince ohroženého živočicha.

„Ve výšce přes tisíc metrů nad mořem nikdo z nás výskyt kudlanky nečekal. Je to zcela mimořádné," poznamenal předseda Českého svazu ochránců přírody Salamandr Vojtěch Bajer.

Přehrát

00:00 / 00:00

Až na hřebenech Radhoště, tedy výš než tisíc metrů nad mořem, našli ochránci přírody kudlanku nábožnou

„Souvisí to s tím, jak naše nezisková organizace obnovuje cenné louky v Beskydech. Mezi jinými se jednalo také o horské louky na Radhošťském hřebeni. Paseme tam ovce, vyřezáváme křoviny a sečeme. Právě při takovém zásahu naši zaměstnanci kudlanky našli,“ uvedl Bajer.

Podle něj je těžké říct, jestli šlo o náhodu. Možné je i to, že kudlanky na místo mohl někdo přivézt a utekly mu.

„Stává se to. Kudlanky se tak šíří například podél železničních cest a podobně. Běžně někdo může v batohu v nepozornosti přinést kudlanku, ale že by přinesl dvě?“ řekl Bajer.

Ačkoliv taková možnost existuje, Vojtěch Bajer věří, že kudlanka se na území dostala díky teplému počasí:

„Je jistě možné, že si z nás někdo udělal legraci a vysypal terárium kudlanek, ale pokud ne, pak to přičítáme letošnímu teplejšímu létu.“

Kudlanky jsou chráněný druh, takže je ochránci přírody podle předsedy Českého svazu ochránců přírody Salamandr na hřebeni nechali.

Za posledních pár let se ojedinělé zprávy o nálezech kudlanky v chráněné krajinné oblasti Beskydy sice objevily, šlo však o podhorské oblasti kolem Rožnova nebo Frenštátu pod Radhoštěm. Tato místa leží ve výrazně nižší nadmořské výšce.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme