Ochránci přírody se snaží zachránit tisíce obojživelníků

Tisíce obojživelníků se v těchto dnech snaží zachránit ochránci přírody na východě Čech. Pomáhají jim v tom hlavně plastové zábrany kolem silnic. V období migrace žab tak denně jen na Královéhradecku a Náchodsku přenesou přes silnice stovky žab a dalších obojživelníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žába. Břestek, 14. září 2007

Žába. Břestek, 14. září 2007 | Foto: Renata Poláková

Zábrany jsou k nalezení jsou u Nechanic na Královehradecku, u Hořic v Podkrkonoší nebo ve Velkém Vřešťově a Červeném Kostelci.

Zábrany jsou funkční zhruba 14 dnů a za tu dobu jich ochránci přírody z Jaroměře přenesli stovky. Ve nejsilnějších dnech vyjíždí k zábranám i dvakrát denně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Martin Pařízek informuje o práci ochránců přírody na východě Čech

Ve sběrných nádobách objevili ochránci zvířat i velmi vzácné druhy. Už se objevil jeden čolek velký, což je vzácné zvíře, chráněné Evropskou unií. Lezou už i kuňky ohnivé,“ říká David Číp ze záchranné stanice zvířat v Jaroměři.

Nejčastěji ochránci přenášejí ropuchu obecnou, hodně přenáší i skokany hnědé a štíhlé, zejména v nízkých polohách.

Tah obojživelníku je nejsilnější, když se oteplí a do toho zaprší.

„Pokud bude teplo a bude pršet, tak tah může proběhnout za pár dní. Pokud teplo nebude nebo bude příliš velké sucho, tak se to může táhnout třeba měsíc. Obvykle to balíme až někdy v květnu,“ dodává David Číp.

Služba ochráncům na východe Čech většinou končí na začátku května.

Martin Pařízek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme