Ochránci přírody se snaží zachránit tisíce obojživelníků

Tisíce obojživelníků se v těchto dnech snaží zachránit ochránci přírody na východě Čech. Pomáhají jim v tom hlavně plastové zábrany kolem silnic. V období migrace žab tak denně jen na Královéhradecku a Náchodsku přenesou přes silnice stovky žab a dalších obojživelníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žába. Břestek, 14. září 2007 | Foto: Renata Poláková

Zábrany jsou k nalezení jsou u Nechanic na Královehradecku, u Hořic v Podkrkonoší nebo ve Velkém Vřešťově a Červeném Kostelci.

Zábrany jsou funkční zhruba 14 dnů a za tu dobu jich ochránci přírody z Jaroměře přenesli stovky. Ve nejsilnějších dnech vyjíždí k zábranám i dvakrát denně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Martin Pařízek informuje o práci ochránců přírody na východě Čech

Ve sběrných nádobách objevili ochránci zvířat i velmi vzácné druhy. Už se objevil jeden čolek velký, což je vzácné zvíře, chráněné Evropskou unií. Lezou už i kuňky ohnivé,“ říká David Číp ze záchranné stanice zvířat v Jaroměři.

Nejčastěji ochránci přenášejí ropuchu obecnou, hodně přenáší i skokany hnědé a štíhlé, zejména v nízkých polohách.

Tah obojživelníku je nejsilnější, když se oteplí a do toho zaprší.

„Pokud bude teplo a bude pršet, tak tah může proběhnout za pár dní. Pokud teplo nebude nebo bude příliš velké sucho, tak se to může táhnout třeba měsíc. Obvykle to balíme až někdy v květnu,“ dodává David Číp.

Služba ochráncům na východe Čech většinou končí na začátku května.

Martin Pařízek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme