Ochránci přírody začínají se sčítáním velkých šelem v Beskydech

V Beskydech začíná sčítání ohrožených velkých šelem. Do terénu vyrazí ochránci přírody spolu s dobrovolníky. Hledat budou stopy zvířat, ale i trus nebo zbytky potravy. Podle posledních odhadů se v oblasti vyskytuje až deset rysů, tři až pět vlků a dva až tři medvědi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Medvěd Sigfried

Medvěd Sigfried | Foto: Zoo Děčín

Medvědi se před časem pohybovali například v části těšínských Beskyd v okolí Třince. Šelmu tam zachytila fotopast a na vlastní oči ji viděl i myslivecký hospodář.

„Viděl ho z posedu. Medvěd byl na krmelišti, to je vlastně vnadiště pro divočáky, kde se pravidelně sype nějaká kukuřice a potraviny, aby se tam nalákali. A medvěd tam přišel, sežral kukuřici, v klidu si sedl a hověl si tam snad hodinu,“ potvrzuje Bedřich Hudzieczek z tamní radnice.

Do neděle se v terénu největší chráněné krajinné oblasti vystřídá několik desítek odborníků i dobrovolníků. Sčítání v hlubokých lesích se pravidelně účastní i dobrovolnice Monika Kašparová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahájení sčítací akce sledoval pod vrcholem Soláně reportér Roman Verner

„Asi od roku 2004, takhle na vlastní pěst nebo s přáteli mapujeme. Záleží, jaký terén si vyberete. Někdy se i přespává buď venku pod celtou, anebo na nějakých takových zimovištích, malých chatkách. Jinak je tam spíš to nadšení, co vás drží,“ říká.

Zato letos poprvé vyrazil do Beskyd zoolog Petr Kafka z CHKO Broumovsko. „Abych tak trochu nakoukal ty stopy a naučil se poznávat pobytové znaky zvířat v terénu, protože vlastně i u nás ve východních Čechách se poslední dobou tyhle velké šelmy začínají vyskytovat a začíná to být aktuální otázka,“ vysvětluje.

Iva Havlíčková, Roman Verner, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme