Ochránci zvířat plánují protest proti brutálnímu zabíjení delfínů v Japonsku. Do ulic vyjdou v USA i Londýně

Ochránci zvířat v sobotu chystají ve Washingtonu a dalších amerických městech, ale třeba i v Londýně, protesty proti každoročnímu drastickému zabíjení delfínů v japonském Taiji. Lov delfínů je v této lokalitě tradicí od 17. století. Jeho odpůrci kritizují drastický způsob lovu i množství ulovených zvířat. Demonstranti se chystají protestovat před diplomatickými úřady Japonska za doprovodu trubek, píšťalek, či bubnů. Okolnosti protestu přiblížil pro Český rozhlas Plus Jan Freidinger z české pobočky hnutí Greenpeace.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonští rybáři loví delfíny uvězněné v zátoce u města Taidži

Japonští rybáři loví delfíny uvězněné v zátoce u města Taidži | Zdroj: Reuters

„V září začíná v Taiji lovecká sezóna, která trvá do března, trvá tedy šest měsíců. Ten způsob lovů, který se tam odehrává, je jeden z nejbrutálnějších, které můžete vidět,“ popsal Freidinger.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ochránci zvířat chystají protesty proti drastickému zabíjení delfínů v Japonsku. Okolnosti přiblížil pro Český rozhlas Plus Jan Freidinger z české pobočky hnutí Greenpeace

„Potom, co vstoupilo v platnost moratorium velkých kytovců, tradiční velrybářské městečko přestalo s lovem velkých kytovců a loví jen malé delfíny nebo malé kytovce, ale skutečně brutálním způsobem,“ doplnil.

Podle Freidingera lovci hledají v pobřežních oblastech hejna delfínů nebo menších kytovců, které pak naženou do zátoky. „Tam je v podstatě zmasakrují. Část delfínů putuje do různých mořských světů a akvárií, kde jsou vycvičeni k pobavení teď už většinou asijských diváků v Číně nebo Koreji,“ vysvětlil.

Japonské úřady takový lov ale povolují. Pravidla zabíjení podle Freidingera zpřísnily jen mírně: „Dřívější tradice byla, že se delfínům v podstatě podřezaly krky a nechali se vykrvácet, to se změnilo. Teď je způsob lovu už rychlejší. Říká se, že při způsobu, kdy propíchnou mozkovnu, zemřou do několika desítek vteřin,“ uvedl Freidinger s tím, že s takovým výkladem vědci nesouhlasí:

Japonští rybáři delfíny naženou do zátoky u města Taidži | Foto: Reuters

„Studie, které dělali samotní vědci z Japonska, říkají, že kdyby se takové techniky použily kdekoliv jinde, například na jatkách, v žádném případě nebudou splňovat zákonné normy a nebudou nikdy povoleny.“

Větší dopad nelze podle něj čekat ani od protestních akcí, které jsou plánovány na tuto sobotu. „Protestní akce jsou každoročně, jsou v podstatě po celém světě, jsou i přímo v místě, kde je celá řada aktivistů. Městečko je ale střežené policií a aktivisté z různých organizací dodržují tamní zákony, protože se bojí striktnosti policie,“ řekl Freidinger a dodal, že protestující například neprořezávají ani sítě, kvůli kterým jsou delfíni v zátoce uvězněni. Ani to by totiž podle něj nemuselo nic vyřešit.

„Delfíni jsou, řekněme, velmi sociální zvířata. I když mohou utéct, svou skupinu nebo rodinu neopouští, takže by se to mohlo ukázat jako řešení, které by nakonec řešením nebylo,“ doplnil Freidinger.

Martina Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme