Odhalené tajemství jedu ptakopyska

Vědci poodhalili složení jedovatého koktejlu molekul, kterým se brání samci ptakopysků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ptakopysk jako by ani nebyl z této planety | Foto: NHGRI

Australský ptakopysk podivný (Ornithorhynchus anatinus) je jedním z mála jedovatých savců. Samci ptakopysků mají na zadních končetinách dlouhé ostruhy, do kterých ústí jedové žlázy. Tyto zbraně využívají především v půtkách s jinými samci, ve kterých hájí své teritorium. Jed je pro malá zvířata smrtelný a u člověka vyvolává dlouho přetrvávající intenzivní bolest a otoky.

Dřívější výzkumy ukázaly, že v lidských nervových buňkách jed ptakopyska způsobuje chemické reakce, které způsobují bolestivé pocity. Přesné složení jedu ptakopyska ale dlouho zůstávalo neznámé a až dosud nebylo jasné, která ze složek tohoto koktejlu molekul bolest způsobuje. Tým australských a japonských vědců teď ale při luštění jedu ze žláz ptakopyska pokročil a oznámil identifikaci 11 nových peptidů. Jeden z nich, pojmenovaný jako heptapeptid 1, interaguje s receptory nervových buněk a podle vědců je zodpovědný za hlavní část bolestivých účinků jedu.

Ptakopyskové na kresbě z roku 1863 | Foto: John Gould

Zdroj: Journal of the American Chemical Society

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme