Ohrožené slůně z ostravské zoo oslavilo jeden rok, váží půl tuny a rychle roste

Přesně před rokem zažila ostravská zoo výjimečnou událost. Po dlouhém čekání se narodilo třetí slůně. Brzy ale ošetřovatelé zjistili, že malá samička nedokáže pít mateřské mléko, a získat tak potřebnou imunitu. Jediným řešením byla mléčná náhražka. S tou se ale zatím žádné mládě nedožilo dospělosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ohroženému slůněti z ostravské zoo je přesně jeden rok | Foto: Martin Knitl | Zdroj: Český rozhlas

Malá slonice přijímá potravu a váží už 490 kilogramů, popisuje ošetřovatel Daniel Zvolánek.

„Stále ale existuje obrovské riziko, že o ni ze dne na den přijdeme. Už samotný rok je velkým úspěchem,“ vysvětluje Zvolánek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ohroženému slůněti z ostravské zoo je jeden rok. Pořád sice nemá vyhráno, rychle ale roste a váží půl tuny. Natáčel Martin Knitl


Mláděti zatím chybí jméno. Formálně má sice číslo tři, ale nějak na sloní slečnu ošetřovatelé volat musí.

„Pracovní jméno pro slůně máme, říkáme jí třeba malá,“ dodává Zvolánek.

Web Safari - okno do světa zvířat

Ostravská zoo chce také díky novému přírůstku pomoci slonům. Uspořádala veřejnou sbírku, ve které je nyní více než čtvrt milionu korun. Na co výtěžek půjde, popisuje mluvčí Šárka Kalousková.

Jak mohou lidé přispět
Bankovní účet: 6220207/0100
Vložením příspěvku do mincotoče v pavilonu slonů nebo v pavilonu afrických zvířat
Dárcovská SMS ve tvaru DMS SLUNE na číslo 87 777, cena DMS je 30 korun (projekt obdrží 28,50 korun)
Zakoupením trička se sloním motivem (stánek naproti výběhu slonů)
Zakoupením časopisu o slonech za 35 korun (u vstupu do zoo)

„Výtěžek bude věnován jednomu renomovanému vědeckému týmu na institut v Berlíně. Tento tým má i významné zkušenosti s výzkumem sloních nemocí nebo přirozenou potravou slonů,“ dodává Kalousková.

Většina návštěvníků osud mláděte zná a malé drží palce: „Myslím si, že to sleduje snad každý. Když už se drží tak dlouho, tak teď už přežije všechno,“ říká jedna z návštěvnic.

Nikde na světě není zoologická zahrada jako ta ostravská. Už rok totiž bojuje o přežití slůněte, které se nikdy nenapilo mateřského mléka.

Malá sloní samička se narodila 4. února loňského roku. Otcem je samec Calvin, matkou samice Vishesh. Porod tehdy trval přibližně hodinu a obešel se bez komplikací. Mládě ale po narození nemělo dostatečný sací reflex, aby samo mohlo pít mléko od matky.

Martin Knitl, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme