Ohroženým tygrům sibiřským se prý v Číně daří, stále jsou jich ale jen desítky

Čína hlásí úspěch při záchraně tygrů sibiřských. Ještě před deseti lety přitom byla tato největší kočkovitá šelma na pokraji vyhynutí. Podle oficiálních údajů žije těchto tygrů v čínské divočině 22, skutečný počet však může být až dvojnásobný.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tygr ussurijský

Tygr ussurijský | Foto: Jana Myslivečková | Zdroj: Český rozhlas

Příčinou úspěchu je snaha o obnovu přirozeného prostředí velkých kočkovitých šelem, o nichž si ještě před 10 nebo 15 lety mnozí dokonce mysleli, že byly vyhubeny.

Čínské úřady ale na severu a severovýchodě země, tedy u hranice s Ruskem a Severní Koreou, vyhlásily zákaz těžby dřeva, kladení pastí a lov divokých zvířat.

V ČLR platí zákaz lovu divokých zvířat, s výjimkou krys, už od 50. let minulého století. Peking se zaměřil na ochranu tygrů sibiřských a i když jich v sousedním Rusku žije v divočině 400 až 900, což je oproti Číně až dvacetinásobek, úsilí přináší pozitivní výsledky. Na rozdíl od Ruska, kde se právě dřevo těží ve velkém a stejně tak zemědělci vypalují velké plochy, což populaci tygrů nesvědčí.

Severní oblasti Číny jsou ale ve srovnání s Ruskem mnohem více obydlené, hlavně právě farmáři. A tygři často zabíjejí jejich dobytek. Čína to řeší finanční kompenzací. Jinak to ani není možné, protože by lidé tygry dále zabíjeli jako škodnou.

Za zabitého mladého býka tak úřady mohou vyplatit v přepočtu až deset tisíc korun, což v Číně nejsou malé peníze. Tygři, ale také vstejně vzácní levharti musí mít hlavně co největší neobydlený prostor a dostatek přirozené potravy.

Konkrétně v provincii Ťi-lin pak úřady vytvořily rezervaci o rozloze 50 tisíc hektarů, do které navíc vědci vypustili 37 jelenů a laní. Jak totiž jeden z expertů ze Světového fondu divočiny Čang Čchang-č' říká, pokud chcete chránit tygry, musíte chránit a zajistit i jejich potravu.

Tygři jsou ale zabíjeni i kvůli údajným léčivým účinkům a právě Číňané je po staletí používají v tradiční medicíně. Změnit tento přístup je velmi obtížné a netýká se to jen tygřích produktů, ale v poslední době hlavně rohů nosorožců.

Pokud bude poptávka, budou tato zvířata zabíjena a jejich části se také pašují z Ruska. Mladí Číňané si však stále více uvědomují, že je třeba tygry chránit. Mnozí navíc věří, že tygr je horský bůh, proto ho uctívají.

Největším nepřítelem tygrů je člověk, přestože tygr sibiřský se lidem vyhýbá a naposledy zabil člověka v čínské divočině v roce 2002.

Robert Mikoláš, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme