Olihně: malý samec, velké spermie

Malý sameček olihně má větší spermie než velký sameček. Důvodem je lstivá strategie, pomocí které se malý sameček snaží oplodnit vajíčka.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oliheň, ilustrační foto

Oliheň, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Andrea Kratzenberg

Samečci hlavonožců olihní Loligo bleekeri mají dvě různé rozmnožovací strategie, které závisí na jejich tělesné velikosti. Velký sameček si snadno získá přízeň samičky a může ji specializovaným chapadlem (hektokotylové rameno) vsunout balíček spermií do vejcovodu. Samička spermie uskladní ve specializovaném orgánu nedaleko úst a využije je až ve chvíli, kdy naklade vajíčka. Velký sameček celou dobu zůstává s ní, aby si zajistil, že vajíčka oplodní právě jeho spermie. Čáru přes rozpočet mu však může udělat menší a lstivější sameček.

Malý nápadník se k samičce kladoucí vajíčka rychle přiblíží a do okolí jejího ústního otvoru umístí svůj vlastní balíček spermií. Tím si zajistí, že jeho spermie budou moci oplodnit alespoň některá z vajíček, která opouštějí tělo samičky. Britští a japonští biologové nyní zjistili, že spermie malých samečků olihní jsou výrazně větší než spermie velkých samečků. Nejde však o žádný konkurenční boj spermatu, protože velké spermie jsou stejně rychlé jako ty menší. Podle vědců jsou velké spermie adaptací na „lstivý“ způsob rozmnožování, protože lépe snášejí drsné prostředí mimo tělo samičky.

Zdroj: ScienceDaily, BMC Evolutionary Biology

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme