Ornitologické procházky s průvodcem přivítaly ptačí zpěv

Stovky lidí vyrazily ráno na různých místech České republiky poslouchat ptačí zpěv. Přilákala je akce nazvaná Vítání ptačího zpěvu. Procházky přírodou doplněné odborným výkladem se dnes a zítra konají celkem na 56 místech Česka - například ve Staré Lípě, Nepomuku nebo v okolí Litovického rybníka v Hostivici u Prahy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatelé Hostivice poslouchali ptáky i v městské zástavbě | Foto: Pavel Pavlas

Amatérský ornitolog Ota Vorel, který prováděl návštěvníky v Hostivici u Prahy, ocenil na začátku schůzky zejména to, že účastníci byli ochotni přijít v den pracovního klidu v tak časnou hodinu.

Motivace lidí, kteří přišli ptačí zpěv přivítat, jsou různé: myslivec touží poznat další rozměr poznávání přírody a krajiny, paní se zajímá, kdo lítá na její krmítko na okně.

Hostivické rybníky jsou Přírodní památkou. V době Rudolfa II. dodávaly vodu na Pražský hrad a zároveň jsou podle amatérského ornitologa Oty Vorla dobrým místem na pozorování ptáků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vítat ptačí zpěv se vydal i reportér Českého rozhlasu Pavel Pavlas

„Během celého roku tu můžete vidět sto až sto deset druhů ptáků. My jich tu dnes můžeme slyšet asi čtyřicet, říká Ota Vorel a dodává, že k vidění by měla být například kukačka obecná, pěnice černohlavá, žluva hajní nebo sojka obecná.

Sojka obecná, která opouští svá tradiční místa v lese a táhne se za lidmi do měst a vesnic, zaujala návštěvníky lesa hned několikrát.

„Sojka nejen že vybírá hnízda jiných ptáků, ale dokáže i dokonale napodobovat jejich hlasy,“ dodal Ota Vorel. Na poli vedle rybníka se ozvala jako káně lesní.

Na konci procházky čekalo překvapení. Další z pořadatelů dnešní akce Jindřich Sedláček zapnul svůj mp3 přehrávač s malým reproduktorem, roztáhl v lese dvě sítě a několik ptáků odchytil.

„Chytil jsem buníčka menšího a dva samce kosů,“ doplnil Jindřich Sedláček. Před zraky lidí je pak okroužkoval a vypustil zpět do volné přírody.

Vítání ptačího zpěvu se letos v České republice konalo už podvacáté. Další procházky se uskuteční i zítra. Seznam lokalit je k dispozici na internetových stránkách ornitologů.

Pavel Pavlas, Pavel Kozler, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme