Ošetřovatelé utratili otce medvíďat z večerníčku. Bylo mu 31 let

Turisté už nebudou v hradním příkopu českokrumlovského zámku obdivovat medvěda jménem Petr Vok. Jednatřicetiletého medvěda se rozhodli ošetřovatelé po dohodě s veterináři utratit. Ve výběhu ho brzy nahradí další medvědí pár.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Medvěd hnědý (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

„Určitě chceme chov medvědů v Českém Krumlově zachovat. Mám určitou vizi. Chtěl bych do Krumlova nový párek mladých medvědů. Ale uvidíme, jak vše dopadne," řekl ošetřovatel Jan Černý, který se o zdejší medvědy stará 41 let.

Medvěd se podle něj normálně dožívá 26 let. „Vok už pět let přesluhoval. V neděli jsme se po zasedání lékařského konzilia rozhodli ho uspat. Měl nemocné nohy a špatně chodil," dodal Černý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ošetřovatelé museli utratit otce medvíďat z večerníčku. Bylo mu už 31 let. Zavzpomínal na něj medvědář Jan Černý

Zdravotní stav se podle něj zhoršil během posledního měsíce. Zaregistrovala to podle něj i medvědice Kateřina, Vokova celoživotní partnerka v krumlovském výběhu.

„O oba se starám celý život. Je to pro mě velice těžké. Společně se teď s Kateřinou a další medvědicí ve výběhu Marií Terezií podporujeme. Snažím se jim přilepšit něčím dobrým na zub a povídáme si přes mříže," přiblížil Černý.

Medvědi snědí vánočku i okurku

Medvědi mají podle něj velký apetit a spořádají spousty jídla. Denně vypijí dvacet litrů mléka s medem.

Osobně každé ráno svým svěřencům připravuje snídani: mléko, med, výživový přípravek a rybí tuk. K tomu chleba, koláče, klidně i dvě nebo tři vánočky každému zvířeti. Navíc i jablka, papriky, hrozny, okurky, salát, malý kbelík vepřových škvarků, psích granulí a dalších laskomin.

Medvědím partnerům Petru Vokovi a Kateřině se v lednu roku 2000 narodila trojčata Vojta, Kuba a Matěj. Proslavila se ve večerníčku Méďové, jehož autorem je plzeňský filmař Václav Chaloupek. Medvěd Petr Vok nesl jméno po slavném velmožovi a posledním Rožmberkovi, který vlastnil Český Krumlov.

Medvědi podle jeho slov každý den spořádají i 24 jogurtů. „Bez pomoci sponzorů bych se neobešel," uvedl.

Na zámku v Českém Krumlově mají medvědi tradici několik století. Schwarzenbergové je tam podle pramenů chovali už od roku 1707. U hradního příkopu je každý den sledují davy českých i zahraničních turistů.

„I další král našeho medvědího výběhu bude mít šlechtické jméno spjaté s Českým Krumlovem," uzavřel ošetřovatel Jan Černý.

ČTK, Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme