Ostrov Jižní Georgie má problém. Přemnožené potkany

Nejrozsáhlejší hubení potkanů v dějinách se odehrává na ostrově Jižní Georgie, britském zámořském území v jižním Atlantském oceánu. Jak BBC řekl vedoucí projektu nevládní organizace South Georgia Heritage Trust, profesor Tony Martin z univerzity v Dundee, nikdo přesně neví, kolik hlodavců na ostrově žije.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

největší zástupce čeledi myšovitých - potkan

největší zástupce čeledi myšovitých - potkan | Foto: David Schovánek

"Víme, že je jich moc, ale to je jedno, stejně musíme jejich počet omezit," uvedl Martin, který odhaduje, že na ostrově jsou miliony těchto hlodavců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Údajně nejrozsáhlejší hubení potkanů v dějinách. U telefonu je zoolog Evžen Kůs.

Vysvětlil také, jak decimují ptačí populaci na ostrově:

"Potkani žerou mláďata většiny ptáků, kteří hnízdí na zemi, mořských ptáků, třeba buřňáků a také lindešek jižních. Tam, kde jsou potkani, tihle ptáci nezahnízdí, a to platí pro velkou část ostrova," dodal profesor.

Vědci v březnu zahájili první část deratizačního projektu, kdy na část území zamořeného krysami shazovali z vrtulníků otrávené návnady. Zhruba za dva roky chtějí vyhodnotit výsledek a začít s další fází.

"Chceme, aby ostrov vypadal tak jako za časů kapitána Cooka v roce 1775. Tehdy to možná bylo jedno z nejdůležitějších míst pro rozmnožování mořských ptáků na světě," podotkl Martin.

Potkani připluli na lodích s člověkem

Podle zoologa Evžena Kůse je oblast jižního Atlantiku velice zajímavá.

„Ty ostrovy jsou ohraničené území, kde se po statisíciletí vyvíjela fauna a flóra, takže na spoustě ostrovů vůbec nejsou šelmy. Jakmile tam přišel člověk, tak s ním přišli i vetřelci, a tím jsou míněny ony krysy, což podle mě jsou potkani. Krysa a potkan jsou dva odlišné druhy a potkan je daleko přizpůsobivější. Právě na lodích se tam potkani dostali a rozmnožili se tam,“ řekl odborník Rádiu Česko.

Největším nebezpečím pro domácí druhy živočichů jsou především predátoři. Mořští ptáci nemají obrané mechanismy, aby se bránili potkanům, kteří jim žerou vejce a mláďata.

„Dokud je tam potrava, tak se potkani množí. Oni jsou schopni mít mláďata čtyřikrát, šestkrát ročně, v jednom vrhu 15 mláďat, za šest sedm týdnů dospívají a mohou mít zase potomky, takže to je skutečně exponenciální. Pokud se tento pokus podaří a podaří se tu cizorodou populaci, ty vetřelce zlikvidovat, bude to skutečně úspěch,“ konstatoval Kůs.

Potkani jsou velmi inteligentní, a pokud některý z nich chcípne na to, co sežral, tak si toho ostatní všimnou a přestanou podezřelou stravu konzumovat.

Invaze mandelinek, hrdliček a plzáků

Invazní druhy byly a jsou i v České republice.

„Ti starší pamatují invazi mandelinky po válce, další byly třeba balkánské hrdličky a dneska plzák španělský, který dobývá naše zahrádky,“ připomněl zoolog Evžen Kůs.

Marián Vojtek, Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme