Pelikáni starší člověka

V době, kdy předkové člověka ještě ani neslezli ze stromů, se už do vody vrhali zcela moderně vypadající pelikáni.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pelikáni na rybníce

Pelikáni na rybníce | Foto: P. Vlček (ZOO Ostrava)

Dokazuje to nález výjimečně zachovalé ptačí fosilie staré 30 milionů let, která pochází z jihovýchodní Francie. Jejím nejnápadnějším rysem je dlouhý zobák, který na první pohled připomíná moderní pelikány. Podobnost je natolik úzká, že vědci nově objevený druh zařadili do rodu Pelecanus, který obsahuje sedm žijících druhů ptáků. Vědci se domnívají, že pravěký pelikán byl předkem všech, nebo přinejmenším některých druhů dnešních pelikánů. Na pohled se zřejmě nejvíce podobal pelikánovi bílému (Pelecanus onocrotalus), který žije v Africe a Eurasii.

Pelikáni mají ze všech ptáků nejdelší zobák v poměru k tělu. Celá struktura je odlehčená a na fosilním záznamu proto zobák obvykle chybí. Ve francouzské fosílii se zobák i s částí lebky a krku zachoval díky tomu, že jej pohřbil jemnozrnný vápenec. Objev fosilie dokládá, že pelikáni a jim příbuzní člunozobci a kladivoušové jsou starší skupinou ptáků, než zatím vědci mohli předpokládat. Absence rozdílů mezi zobákem dnešního pelikán a ptáka starého 30 milionů let také naznačuje, že stavba zobáku byla z hlediska příjmu potravy či letu optimální a nevyžadovala žádné evoluční „úpravy“.

Zdroj: Journal of Ornithology

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme