Pes - "made in China"

Nejen sportovní obuv a spotřební elektronika, ale i domácí pes nese označení "made in China". Vlk byl poprvé a naposled domestikován před 16 000 lety v oblasti jižně od řeky Jang c´tiang.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlk obecný (Canis lupus)

Vlk obecný (Canis lupus) | Foto: licence Public Domain (eng)

Drtivá většina vědců je přesvědčena, že domácí pes vznikl domestikací vlka. Když však mají ukázat na místo a dobu, kde k tomu významnému počinu došlo, ocitají se v rozpacích. Archeologové nedokážou spolehlivě odlišit ostatky prvních domácích psů od jejich divokých předků. Na pomoc proto přispěchala genetika. Analýzy dědičné informace vlků i psů nejrůznějších plemen z celého světa dovedla už v roce 2002 švédského genetika Petera Savolainena k závěru, že největší genetickou pestrost vykazují psi z východní Asie. Vlk byl podle švédského genetika domestikován právě tam, a to pouze jednou.

Nedávno vyšla v prestižním vědeckém časopise Proceedings of the National Academy of Sciences studie amerických vědců, kteří dokázali, že genetická variabilita afrických "voříšků" je srovnatelná s různorodostí dědičné informace východoasijských psů. Rozhodně to neznamená, že by kolébka domácích psů ležela v Africe. Vědci nenašli žádný důkaz o tom, že by na africkém kontinentu žil vlk, kterého by pravěcí lidé mohli domestikovat. Vysoká variabilita psů žijících evidentně mimo okruh potenciálních "míst původu" však vrhla stín pochybností na předchozí Savolainenovy studie. Jestli jsou v Africe a východní Asii psi stejně rozmanití, pak může někde jinde ležet místo, kde jsou psí populace geneticky ještě pestřejší. To by znamenalo, že tam psi žijí s člověkem ještě déle a byli tam patrně i zdomácněni.

Nejnovější Savolainenova studie zveřejněná ve vědeckém časopise Molecular Biology and Evolution však potvrzuje, že se největší genetickou pestrostí vyznačují psi z oblasti na jih od řeky Jang c´tiang. Tam také klade Savoloainen "psí kolebku". K domestikaci mohlo dojít před 16 000 roků. Varianty dědičné informace, které jsou typické pro psy v jiných částech světa včetně Evropy a Afriky, představují jen "výsek" z mnohem širšího spektra genetických variant vlastních čínským psům. Domácí pes je tedy "made in China". Ani tím však Peter Savolainen nepřesvědčil všechny skeptiky. Například španělský biolog Carles Vilá poukazuje na archeologické nálezy z Evropy, které naznačují, že tu lidé chovali psy už před 20 000 roků. Diskuse o "psí kolebce" ještě zcela jistě neskončily.

Jaroslav Petr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme