Počet CHKO by se měl do konce roku rozrůst na 26

Do konce letošního roku by se měl počet chráněných krajinných oblastí České republiky rozšířit na šestadvacet. Konkrétně o CHKO Máchův kraj, tedy okolí Doks. Do roku 2014 pak chce ministerstvo životního prostředí uzavřít debatu s obcemi o vzniku Chráněné krajinné oblasti Brdy, která má ležet na části území rušeného vojenského újezdu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenský újezd Brdy

Vojenský újezd Brdy | Foto: Petr Kološ | Zdroj: Český rozhlas

„Chráněné krajinné oblasti jsou významným modelovým územím, jak pečovat o naši velmi pestrou a hodnotnou krajinu jako jednotné prostředí. Jsou modelovými územími, jak se dá krajina rozumně využívat hospodářky a na straně druhé chránit,“ řekl ředitel Agentury Ochrany přírody a krajiny (AOPK) František Pelc.

Připomněl, že Česká republika v počtu CHKO patří k ostrému nadprůměru v evropském kontextu. Dodal, že záměr vytvořit CHKO Brdy je podle ministra životního prostředí Tomáše Chalupy ještě potřeba dohodnout s obcemi, aby v budoucnu nevznikaly problémy jako například v Národním parku Šumava.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Agentury Ochrany přírody a krajiny František Pelc a předseda občanského sdružení BRDY Res-publica Pavel Čámský v pořadu Stalo se dnes

„Elementárním předpokladem úspěchu k vyhlášení nových CHKO je dohoda s místními i samosprávami. Předpokladem pro případné vyhlášení CHKO Brdy je to, že se najde konsensus na využití tohoto prostoru pro Chráněnou krajinnou oblast mezi samosprávami, příslušnými hospodáři a ochranou přírody,“ poznamenal František Pelc.

Jedním z těch, kdo si přeje vznik CHKO Brdy je i Pavel Čámský, předseda občanského sdružení BRDY Res-publica: „Domnívám se, že obce, krátce poté, co ministerstvo obrany oznámilo svůj záměr zrušit vojenský újezd, vcelku intuitivně reagovaly na tento vývoj tak, že by si přály vznik CHKO v Brdech.“

Obce podle něj nyní zvažují, co všechno by takové opatření pro ně mohlo, nebo nemuselo znamenat. „Myslím si, že musí ještě chvíli hledat nějakou vhodnou formu, jak se k této věci postavit,“ poznamenal Čámský. Je přesvědčen o tom, že pokud bude dobře fungovat komunikace mezi AOPK, ministerstvem životního prostředí a obcemi, tak se v průběhu času dojde k optimálnímu řešení.

David Šťáhlavský, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme