Pravěký pták bojoval křídly

Dlouhá křídla vyhynulému ptákovi z Jamajky nesloužila k letu, ale k boji. Jejich konce měly tvar kyjů, které rozdávaly tvrdé údery.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Xenicibis xympithecus

Xenicibis xympithecus | Foto: Nicholas Longrich, Yale University

Před 10 000 lety obýval Jamajku nelétavý pták s latinským jménem Xenicibis xympithecus, který byl příbuzný dnešním ibisům. Dorůstal velikosti kuřete, ale na rozdíl od kuřat se honosil unikátní zbraní, která nemá obdoby nejen mezi ptáky, ale i savci či plazy. Zkoumání nových fosilních nálezů tohoto druhu ukázalo, že jedna z kostí záprstí byla neobvykle mohutná, zahnutá, a z křídla tvořila jakýsi kyj. O tom, že takto modifikovaná křídla ptákům sloužila k nějakému účelu, svědčí fakt, že jsou mnohem delší než u jiných nelétavých ptáků.

Paleontologové z Yaleské univerzity došli k závěru, že pták křídla používal v boji a oháněl se jimi jako baseballovými pálkami. Moderní ibisové patří mezi teritoriální ptáky. Je pravděpodobné, že jejich pravěký příbuzný z Jamajky na tom byl podobně a křídla používal ve vnitrodruhových soubojích o území. Svědčí o tom dvě nalezené křídelní kosti, které nesou známky boje v podobě zlomenin. Není však vyloučené, že kyjovitá křídla přišla ke slovu také v případech, kdy snůšku vajec či samotného ptáka ohrožoval nějaký predátor. Účinná zbraň by tak vysvětlovala, jak nelétavý pták dokázal přežívat v prostředí, které se přímo hemžilo predátory. Spolu s ním Jamajku obýval například had hroznýšovec jamajský, dnes vyhynulý malý druh opice a více než desítka druhů dravých ptáků.

Zdroj: Yale University, Proceedings of the Royal Society B

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme