Pravěký pták bojoval křídly

Dlouhá křídla vyhynulému ptákovi z Jamajky nesloužila k letu, ale k boji. Jejich konce měly tvar kyjů, které rozdávaly tvrdé údery.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Xenicibis xympithecus | Foto: Nicholas Longrich, Yale University

Před 10 000 lety obýval Jamajku nelétavý pták s latinským jménem Xenicibis xympithecus, který byl příbuzný dnešním ibisům. Dorůstal velikosti kuřete, ale na rozdíl od kuřat se honosil unikátní zbraní, která nemá obdoby nejen mezi ptáky, ale i savci či plazy. Zkoumání nových fosilních nálezů tohoto druhu ukázalo, že jedna z kostí záprstí byla neobvykle mohutná, zahnutá, a z křídla tvořila jakýsi kyj. O tom, že takto modifikovaná křídla ptákům sloužila k nějakému účelu, svědčí fakt, že jsou mnohem delší než u jiných nelétavých ptáků.

Paleontologové z Yaleské univerzity došli k závěru, že pták křídla používal v boji a oháněl se jimi jako baseballovými pálkami. Moderní ibisové patří mezi teritoriální ptáky. Je pravděpodobné, že jejich pravěký příbuzný z Jamajky na tom byl podobně a křídla používal ve vnitrodruhových soubojích o území. Svědčí o tom dvě nalezené křídelní kosti, které nesou známky boje v podobě zlomenin. Není však vyloučené, že kyjovitá křídla přišla ke slovu také v případech, kdy snůšku vajec či samotného ptáka ohrožoval nějaký predátor. Účinná zbraň by tak vysvětlovala, jak nelétavý pták dokázal přežívat v prostředí, které se přímo hemžilo predátory. Spolu s ním Jamajku obýval například had hroznýšovec jamajský, dnes vyhynulý malý druh opice a více než desítka druhů dravých ptáků.

Zdroj: Yale University, Proceedings of the Royal Society B

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme