Pražská zoo odhalila, jak bude vypadat nový pavilon goril

Podobu nového pavilonu goril dnes představila pražská zoologická zahrada. Zvířata v něm budou mít mnohem více prostoru, kvůli možným povodním pak bude stát na vyvýšeném místě. Podle plánů má být prosklená stavba za více než 120 milionů korun hotová do tří let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vizualizace nového pavilonu goril v pražské zoo | Zdroj: ČTK

Pavilon bude zapuštěný do okolního terénu a obsypaný zeminou, neměl by tedy rušit panorama. Protože bude vzdálený od dalších staveb, vybuduje zoologická zahrada nové cesty.

„Umístění pavilonu nám umožňuje zokruhovat návštěvnické cesty. Bude dostupný po lávce od konce sloních výběhů, na druhou stranu přes komunikaci do Podhoří, a současně po nové cestě, která vznikne podél výběhu žiraf. Vznikla tam i možnost otevřít nový vchod do zoologické zahrady ze strany od přívozu, od Podhoří,“ přibližuje ředitel zoo Miroslav Bobek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pražská zoologická zahrada představila podobu nového pavilonu goril. Zvířata budou mít více místa

Součástí pavilonu má být také amfiteátr, z jehož stupňů budou moci návštěvníci pohodlně sledovat zvířata.

„Hlediště umožní, aby lidé jen nestáli před sklem,“ vysvětluje architekt pavilonu Petr Bouřil. Venku se pak počítá s terasovitou vyhlídkou na výběhy, kde budou gorily žít.

„Naše skupina čítá sedm jedinců, což se může za tři čtyři roky, kdy bude pavilon dostavěn, změnit. Můžeme mít nové přírůstky, naopak nejstarší mláďata už třeba můžou být na odchodu,“ upozorňuje kurátor primátů Vít Lukáš.

Vizualizace nového pavilonu goril v pražské zoo - pohled do interiéru expozice od vstupu do pavilonu | Foto: Zoo Praha

Starý pavilon zřejmě bude mít nové obyvatele

Podle něj se chovatelům uleví, až se gorily přesunou ze starého pavilonu v dolní části zahrady. „Nejdůležitější a největší výhoda je, že nebudou muset podstoupit riziko, že nějaká z goril uhyne, že přijde tak velká voda, že nestihneme zareagovat,“ dodává.

V novém pavilonu ale nebudou jen gorily, v oddělených prostorách se ubytuje skupina takzvaných bakalářských samců.

Vizualizace nového pavilonu goril v pražské zoo | Foto: ČTK

„To jsou samci, kteří jsou nevhodní do chovu. V tuto chvíli máme na pavilonu goril tamaríny, malé jihoamerické primáty, a pásovce. Tady bychom měli mít druhovou skladbu pestřejší,“ přibližuje Lukáš.

Starý pavilon chce zoologická zahrada zachovat. „Co přesně se v něm bude vyskytovat, zatím nevíme, ale pravděpodobně tam umístíme nějaký druh primáta, který bude atraktivní, ale zároveň bude mnohem snáze evakuovatelný, než je případ goril,“ zdůrazňuje kurátor primátů.

Vedení zoo by chtělo od zřizovatele, tedy hlavního města, získat více než 60 milionů korun. Kromě toho na stavbu poskytne vlastní peníze a také uspořádalo veřejnou sbírku.

Nový pavilon goril v pražské zoo by měl být zapuštěný do země | Foto: Jan Charvát

Jan Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme