Pražská zoo se chce pochlubit mládětem gorily Kijivu už na Štědrý den

Skupina goril nížinných v pražské zoo má nového člena. Už čtvrté mládě se narodilo samici Kijivu. Matka i mládě jsou v pořádku, a tak je zoo už zítra ukáže návštěvníkům. Dnes je ale pavilon goril zavřený.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gorila Kijivu z pražské zoo porodila v sobotu 22. prosince své čtvrté mládě | Zdroj: ČTK

Gorilí drobeček váží asi dva kilogramy. Jestli je to kluk nebo holka, ještě ošetřovatelé nevědí.

„To se dá určit, až to bude pořádně vidět. Zatím nám ho až tak neukázala,“ vysvětluje ošetřovatel goril Martin Vojáček.

Kijivu i mládě zůstávají ve skupině goril, které je zdálky zvědavě pozorují. Do těsné blízkosti se odváží jen bratr Kiburi. Táta Richard žádný zájem neprojevuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nový gorilí přírůstek v pražské zoo se zajímal Jaroslav Skalický

„Všechno bude probíhat tak jako normálně, aby jim nepřišlo vůbec nic nepřirozené a divné,“ říká Vojáček.

„Ve chvíli, kdy to probíhá takto přirozeně, je to jediné řešení, když jsou gorily pohromadě,“ potvrzuje Miroslav Bobek, ředitel pražské zoo.

Brzy by se měla narodit další gorila. Porod ale ošetřovatelé očekávají s obavami. „Porod Kamby očekáváme v horizontu následujících týdnů, ale mohou to být klidně i dny,“ zmiňuje Bobek.

„Už jednou rodila, mládě zahynulo, při porodu bezmála zemřela i Kamba. Má myom a potíže se srdcem, čili kombinace všech těchto faktorů vyvolává naše obavy,“ dodává.

V zoo je proto vybudován improvizovaný operační sál a týmy lékařů se střídají ve službách, aby v případě, že porod začne a bude komplikovaný, mohli zasáhnout.

Jaroslav Skalický, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme