Pražská zoo se chystá na gorilí porod. Kambu při něm bude hlídat 15 lidí

Pražská zoologická zahrada už zřídila provizorní porodní sál pro gorilu Kambu. Příchod mláděte na svět očekávají veterináři po Vánocích, samice ale může neplánovaně začít rodit každým dnem. Kambě je totiž 40, před lety porodila mrtvé mládě a má potíže se srdcem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kamba má s mláďaty skvělé vztahy | Foto: Khalil Baalbaki

„To, co vidíte tady, je klasický operační sál. Ale protože ten transport gorily při komplikacích by mohl její stav zhoršit, rozhodli jsme se, že vybudujeme sál dole,“ vysvětluje veterinář Roman Vodička.

Přímo v pavilonu goril se proto v operační sál proměnila menší místnost, kde je už připravena kapačka, ventilátor a speciální operační stůl.

Přehrát

00:00 / 00:00

O přípravách pražské zoo na gorilí porod informovaly redaktorky Magdalena Medková a Květa Moravcová

„Ten byl vytvořený na zakázku, aby byl transportovatelný. Je možné ho polohovat, je ideální na tu úroveň, aby chirurgové měli dobrý přístup k matce. Ještě se na to dá matrace. A tady nám udělala naše údržba speciální operační světlo,“ ukazuje Vodička.

Veterináři nechají Kambu rodit přirozeně, na sál ji přemístí, jen když budou muset použít císařský řez. Hned vedle provizorního sálu je neonatologická část, kde by se v takovém případě postarali o mládě.

„Je to všechno zakryté, aby se na to neprášilo. Tady je inkubátor, který je připravený okamžitě k použití. A ventilátor s monitorem pro mládě,“ popisuje veterinář.

O Kambu a malé novorozeně je připraveno postarat se najednou 15 lidí, kromě veterinářů také humánní lékaři - anesteziologové, gynekologové nebo chirurgové. Všichni doufají, že porodní sál ani místnost pro mládě nebudou potřebovat, přesto svorně tvrdí, že štěstí přeje připraveným.

Gorily ovoce milují (Kamba s jablky) | Foto: Khalil Baalbaki

Dobu před porodem tráví Kamba v klidu mezi členy své tlupy. Chovatel Vít Lukáš ji jen učí navyknout si na vyšetření ultrazvukem. Kambino nemocné srdce totiž brání jejímu častému uspávání.

„Aktuálně se nacházíme ve finální fázi tohoto tréninku, kdy jí nanášíme gel na břicho. To je také fáze nejsložitější a nejpomalejší, protože gorilám velmi vadí cokoli mokrého na jejich těle. Ve chvíli, kdy toto dokážeme, budeme moci provést opravdové vyšetření za pomoci humánních doktorů,“ říká chovatel.

Do péče o Kambu se zapojila i uzavřená skupinka fanoušků goril, která má přístup ke kamerám snímajícím život těchto zvířat. Jakékoli změny v chování Kamby nebo jejích blízkých okamžitě hlásí chovatelům.

Květa Moravcová, Kateřina Kozmová, Magdaléna Medková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme