Pražská zoo se poprvé ve své historii dočkala narození slůněte

Vůbec první slůně se dnes narodilo v pražské zoologické zahradě. Čerstvý přírůstek je čtvrtým potomkem slonice Donny, která se do Prahy dostala loni na jaře z Rotterdamu. Porod proběhl bez komplikací. Návštěvnící zoo by mohli mládě poprvé vidět 30. března.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Zoo Praha se narodilo první slůně. 11. 2. 2013 | Zdroj: ČTK

Slůně se země se poprvé dotklo dvacet minut po třinácté hodině a hned se začalo stavět na nohy. "My jsme ho už očekávali, protože v minulých dnech klesla Doně hladina progesteronu, čili bylo evidentní, že ten porod se blíží," říká ředitel zoo Miroslav Bobek a pokračuje:

"Co nás ale překvapilo, jak strašně rychle proběhl. My jsme čekali, že to bude trvat hodiny, ale to mládě bylo venku velmi, velmi rychle." Veterináře přivolali na místo ve čtvrt na dvě a ve 13:20 už prý volal, že slůně je na světě.

Přehrát

00:00 / 00:00

O narození slůněte v pražské zooologické zahradě informoval její ředitel Miroslav Bobek

Termín porodu přitom už před týdnem. Ve sloninci bylo vše připraveno."Byly třeba obloženy ostré rohy. Sloni často mládě po porodu nakopnou, aby se nadechlo, ono kus odletí, a často se stávalo, že slůně bylo takto vážně zraněno," vysvětluje Bobek. Podlaha byla také vysypána pískem, aby se mláděti nesmekaly při zvedání nohy.

Slůně je teď s matkou a starší sestrou Tonyou a dalšími slony v novém pavilonu v severní části zahrady. Chovatelé zatím k mláděti nechodí, zatím ani s jistotou nepotvrdili jeho pohlaví.

"S mládětem zůstává jen matka Donna a její dcera Tonya. Vypadá to, že mládě je velmi životaschopné a aktivní. I rotterdamští kolegové říkají, že je životnější než ta předchozí," říká Miroslav Bobek. V péči o slůně pomáhá matce i Tonya.

Návštěvníci zoologické zahrady by slůně mohli poprvé vidět 30. března, kdy je plánováno otevření nového areálu pro slony, hrochy a antilopy.

ČRo, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme