Pražská zoo vrátí do Mongolska malé stádo koně Převalského

Do mongolské pouště Gobi vrátí pražská zoo její původní obyvatele - koně Převalského. Vzácné zvíře, které v Mongolsku v 70. letech minulého století vyhynulo, se podařilo zachránit zoologickým zahradám na celém světě. Pražská zoo má ale díky chovatelským úspěchům výsadní postavení. Přesto transport vlastních koní do Mongolska organizuje poprvé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V roce 1931 získala pražská zoo první koně Převalského (poslední divoký kůň z mongolských stepí) – hřebce Aliho a klisnu Minku | Foto: R. Pavlovič

Koně čeká skoro sedm tisíc kilometrů ve vojenském speciálu, bez kterého převoz zvířat není možný. Letadlo musí přistát v západním Mongolsku nedaleko národního parku, kde divocí koně žijí.

„Než se podaří získat takovou populaci, která bude životaschopná, takže čas od času je potřeba to doplnit, to je právě ten hlavní cíl,“ říká správce mezinárodní plemenné knihy koně Převalského a vedoucí chovu Evžen Kůs.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o transportu koní Převalského do Mongolska přiblížil v Ozvěnách dne ředitel ZOO Praha Miroslav Bobek.

První koně byli do Prahy přivezeny v roce 1921 a nebýt chovu v zoologické zahradě, tak by kůň podle Evžena Kůse zřejmě zmizel z povrchu zemského. „Dvě třetiny koní, kteří dnes žijí, mají alespoň jednoho předka z Prahy. Praha byla vždycky v čele úsilí o návrat.“

Tři klisny a jeden hřebec

Naposledy převezli chovatelé koně Převalského do Mongolska před 7 lety. Tentokrát jde ale o první ryze český transport. Přesně za dva týdny tedy naloží chovatelé čtyři koně do beden a přesunou do vojenského speciálu CASA.

„Při výběru koní jsme museli zohlednit to, aby na místě vypuštění v Mongolsku zvýšili genetickou pestrost. Zásadní byla také jejich věk a zdravotní stav,“ vysvětlil v Ozvěnách dne ředitel zoo Praha Miroslav Bobek. Upřesnil, že nakonec byly vybrány tři klisny a jeden hřebec.

Co se týče samotné cesty, uvedl, že na palubě letadla CASA bude veterinář, kurátor chovu kopytníků. CASA je podle něj navíc to nejlepší, co může ZOO k přepravě mít.

„Protože při předchozích transportech, které organizovala západní Evropa, docházelo k opakovaným překládkám koní a to je vždycky velký problém. V případě CASA bude překládka jedna – z letadla na auta. Navíc letí v nízké letové hladině a změny tlaku nejsou tak velké,“ přiblížil Bobek.

Ľubomír Smatana, Katarína Brezovská, Michaela Vydrová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme