Před 102 lety dobyl Amundsen Jižní pól. Čeští horolezci uctili jeho památku

Dva čeští horolezci dobyli Jižní pól. Josef Šimůnek a Štěpán Bečvář se na svou výpravu vydali koncem listopadu. Původně chtěli vylézt jen na nejvyšší horu Antarktidy. Když už ji zdolali, domluvili se, že půjdou dál. Lákalo je totiž jedno významné datum spojené s historií Jižního pólu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jižní pól

Jižní pól | Foto: National Science Foundation

Po sedmidenním pochodu dorazil Josef Šimůnek se Štěpánem Bečvářem na Jižní pól přesně 14. prosince. Tedy ve stejný den jako před 102 lety Nor Roald Amundsen.

„V tuto chvíli tady panují ideální podmínky, je mínus 25 stupňů, téměř bezvětří, polozataženo, ale prosvítá sluníčko," hlásí Štěpán Bečvář přes satelitní telefon dobytí druhé mety výpravy, Jižního pólu. Jen pár dní předtím zdolali 4892 metrový výstup na nejvyšší horu Antarktidy Mount Vinton.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o dobití Jižního pólu českými horolezci připravila redaktorka Pavlína Nečásková

"Co bylo na cestě nejtěžší? Snad možná zvládnutí zimy a toho, že sedm dní jdete jenom po totální pláni a rovině, připomínající zamrzlé moře, a jenom se orientujete podle kompasu a musíte orientačně trefit Jižní pól a do toho na vás fouká studený vítr," popisuje Bečvář.

Stejně jako Amundsen i oni bojovali s bílou mlhou. S historickou výpravou se toho ale jinak příliš srovnávat nedá. Přímo na jižním pólu je dnes moderní výzkumné středisko, které je tak vybavené, že si tam mohli zahrát třeba i volejbal.

"Připadáte si tady trošku jako v Star treku, někde v sci- fi filmu, protože tady je to obsazeno asi 150 lidma, včetně tělocvičny, nahrávacího hudebního studia. Pěstují tady rostliny bez přístupu denního světla, je tady volejbalový sál, prostě něco úžasného, což se teda na Jižním pólu rozhodě nedalo očekávat," popisuje český horolezec.

Zatímco Amundsen se vracel ze své výpravy zpět necelé dva měsíce, české expedici to potrvá pouze několik dní. "Teď už nás čeká jenom cesta domů, teď už nás nic nezastaví před tím, abychom letěli jednolitě až do Prahy," těší se Bečvář.

Památku Roalda Amundsena uctil i britský princ Harry. S charitativní expedicí na Jižní pól došel o několik hodin dříve než Bečvář s Šimůnkem. V jeho výpravě byli mimo jiné veteráni, kteří během svého nasazení ve válečných konfliktech přišli třeba o ruce nebo nohy.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme