Přemnožená divoká prasata ničí i vzácné louky

Divoká prasata se nejen ve středních Čechách přemnožila, na polích pak ničí úrodu a škodí i malé zvěři. V přírodě nemají divočáci přirozené nepřátele a dospělé jedince myslivci nesmí střílet. Přemnožení černé zvěře dělá starosti zemědělcům, samotným myslivcům, ochráncům přírody a také řidičům.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Škody po divočácích v Poštorné

Škody po divočácích v Poštorné | Foto: Gabriela Grmolcová

Divoká prasata rytím a hledáním potravy ničí louky - dokonce i ty vzácné, o které se starají ochránci přírody z Vlašimi. Na loukách navíc před nimi nemá podle Pavla Holejšovského, člena mysliveckého sdružení v Čechticích, šanci ani drobná zvěř:

„Černá zvěř je schopná škodit na drobné pernaté i srstnaté zvěři. Je schopná vyplenit hnízda pernaté zvěře, zrovna tak sbírat i malé zajíčky.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O přemnožených divočácích mluvila Věra Hájková

Prasata jsou přemnožená, protože se nesmí střílet dospělí jedinci. Bachyně má navíc dobré rozmnožovací schopnosti a dvakrát do roka může mít i 12 mladých.

Pro černou zvěř je také výhodné dnešní hojné pěstování kukuřice. Není v ní vidět a má dostatek potravy. Aby se vůbec podařilo něco odlovit, musí zemědělci s myslivci spolupracovat.

„Jsme na strništi na okraji kukuřice, kde máme dva přenosné posedy. Zemědělské družstvo nám vychází vstříc, že nám tady dělá prosev. V tuto dobu je to ideální místo na odlov a tlumení černé zvěře,“ pochvaluje si Holešovský.

Divoké prase | Foto: Fotobanka stock.xchng

Od řepky přes kukuřici do lesa

Předseda zemědělského družstva v Čechticích Jiří Šindelář vidí přemnožení divočáků jako velký problém. Likvidují jim totiž velkou část brambor i další plodiny.

„Divočáci mají v současné době na polích docela pěkný život. Jakmile vyrostou řepky, tak žijí v jejich porostech. Po sklizni se přesunou do porostů kukuřice a zimu tráví někde v lese.“

S divočáky se v současné době můžeme potkat i my, když jdeme na procházku do přírody. Pavel Holejšovský poradil, jak se v takovém případě zachovat.

„Být obezřetný a raději vycouvat.“

Objevují se i případy, kdy postřelené prase napadne lovce. Časté jsou pak také srážky vozidel s černou zvěří.

Automechanik Zdeněk Klema upozorňuje, že při takových nehodách jsou náklady na opravu veliké.

„Pokud je to velký, těžký kus, tak poměrně hodně zdemoluje čelní část vozu. Odcházejí světla, chladiče, kapota, blatníky. V nejhorší variantě může dojít i k poškození motoru.“

Výhodu má tedy v těchto případech ten, kdo je pojištěný.

Divoké prase se selaty | Foto: Milan Baják

mkp, Věra Hájková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme