Přemnožené jmelí dusí na Českotěšínsku stromy, některé druhy odumírají

Jmelí patří k tradičním symbolům Vánoc, kterým si řada lidí o svátcích zdobí své domy. Například v Českém Těšíně se ale nenápadná rostlina na stromech tak přemnožila, že způsobuje jejich odumírání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jmelí parazituje na starých topolech | Foto: Miroslav Kobza

V Moravskoslezském kraji kvůli jmelí vymírají některé druhy stromů. „V Čechách se s tím setkáme minimálně, nebo vůbec,“ říká Daniel Křenek, pracovník z českotěšínského odboru životního prostředí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šíření jmelí v Moravskoslezském kraji mapoval Stanislav Janalík

„Je to poměrně nový fenomén, protože jmelí se v posledních letech expanzivně šíří. Napadá zejména lípy. Nejprve se na ní objeví několik keříků jmelí a po několika letech je celá lípa kompletně obsypaná a usychá.“

K oslabení stromů a šíření jmelí přispívá podle Křenka zřejmě několik faktorů.

„Jeden z nich může být znečištění ovzduší. A celkovým stresem stromů dochází k jejich oslabení a šíření jmelí,“ dodává Daniel Křenek.

Na břehu řeky Olše museli vykácet zhruba 12 stromů. „Bohužel další stromy půjdou také ke skácení,“ konstatuje kvůli zachvácení jmelím Daniel Křenek.

Jmelí ničí vzácné stromy v zámeckém parku Lednice, zahradníky ale limituje zápis v UNESCO

Číst článek

jmelí | Foto: Stock Exchange

Stanislav Janalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme