Přepíšeme historii čtvernožců?

Kontroverzní nález posouvá vznik prvních čtvernožců hlouběji do minulosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tiktaalik roseae | Foto: public domain, Zina Deretsky / National Science Foundation

Až dosud se předpokládalo, že čtyřnozí živočichové se vyvinuli z nozdratých ryb (Sarcopterygii), mezi které patří například slavný vyhynulý "rybonožec" Tiktaalik roseae nebo živá fosilie latimérie podivná. Ke klíčovému vystoupení některého "rybonožce" na souš mělo podle dosavadních fosilních nálezů dojít asi před 387 miliony let. Není ale vyloučené, že tento odhad je o více než 10 milionů let podhodnocený.

Ve vápencovém lomu v jižním Polsku objevili paleontologové linii stop, kterou po sobě mohlo zanechat čtyřnohé zvíře dlouhé asi 2,5 metru. Stopy jsou staré asi 397 milionů let, což znamená, že skuteční čtyřnožci žili nejméně 10 milionů let po boku ryb jako byl Tiktaalik roseae, které nesly znaky přechodného stadia mezi vodními a suchozemskými obratlovci.

Tiktaalik roseae (uprostřed) | Foto: University of Chicago, Kalliopi Monoyios

Nález bohužel není podložen žádným kosterním materiálem, což některé odborníky vede k pochybnostem o tom, jestli jde skutečně o otisky končetin, nebo jen stopy geologických procesů. K nejistotě svádí také velikost stop a zvířete, které je údajně zanechalo. Dá se totiž předpokládat, že přechod na souš by byl mnohem snazší pro malé zvíře než pro víc jak dvoumetrového tvora.

Zdroj: Nature News, New Scientist

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme