Primáti projevují respekt ke starším

Respekt ke starším příslušníkům svého druhu může být podle nové studie společný všem primátům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kočkodan Campbellův (Cercopithecus campbelli) - samice | Foto: CNRS, A. Laurence

Až donedávna se starší lidé z celého světa těšili velké úctě a respektu. Náznaky podobného respektu můžeme podle francouzských biologů pozorovat také u opic, které svým druhům v důchodovém věku věnují značnou pozornost. Vědci nahrávali zvuky, které si vyměňovalo osm samic kočkodanů Campbellových (Cercopithecus campbelli) chovaných v zajetí. Zjistili, že v odpověď na volání starých samic se zvedne daleko větší vlna zájmu než na výkřik některé z mladších samiček.

Sedmiletá samice se v průměru dočkala dvakrát většího počtu odpovědí než samice, které dovršily teprve druhý rok života. Je to první důkaz toho, že jiný druh primátů než člověk přisuzuje větší váhu hlasům starších příslušníků druhu. Tento objev také naznačuje, že respekt ke starším představuje část dědictví po společných předcích všech dnešních primátů.

Otázkou ale je, proč má tak hluboké kořeny. Autoři studie vidí tři možné důvody. Prvním je, že staré opice lépe znají své životní prostředí a mohou zbytek tlupy dovést ke zdrojům potravy nebo jej uchránit od nebezpečných situací, takže se vyplatí věnovat jim pozornost. Dalším důvodem může být to, že mladá zvířata využívají svých vztahů se staršími jedinci při šplhání po společenském žebříčku. A vyloučené není ani to, že staré opice jsou více zběhlé v "pravidlech" konverzace, jejichž dodržování přináší větší odezvu.

Kočkodan Campbellův (Cercopithecus campbelli) - samec | Foto: F. Moellers, CNRS

Zdroj: Biology Letters

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme