Priony poslouchají Darwina

Američtí vědci dokázali, že priony se vyvíjejí podle pravidel darwinovské evoluce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mozková tkáň napadená BSE

Mozková tkáň napadená BSE | Foto: Public Health Image Library, Licence Public Domain, volné dílo

Priony jsou infekční bílkoviny, které vyvolávají smrtelná neurodegenerativní onemocnění, jako je nemoc šílených krav nebo lidská Creutzfeldt-Jakobova choroba. Navzdory tomu, že postrádají jakékoli nukleové kyseliny, se priony dokážou množit: stačí, aby se infekční prion setkal s normálním prionovým proteinem, který se vyskytuje v nervové tkáni. Setkání způsobí "zašmodrchání" zdravého prionového proteinu, který se tím promění na infekční prion. Vědci se dlouho domnívali, že tím veškeré změny končí.

Několik studií ale naznačovalo, že priony nejspíš procházejí i dalšími změnami. Například priony, které vědci přenesli do mozků pokusných myší, získaly postupem času větší virulenci. Vědci z amerického Scrippsova výzkumného střediska priony studovali v buněčných kulturách a zjistili, že na úrovni proteinů mohou vytvářet velké množství zmutovaných forem. Přirozený výběr pak v souladu s pravidly darwinovské evoluce upřednostňuje ty, které jsou nejlépe adaptovány na konkrétního hostitele. Autoři studie se domnívají, že díky tomu priony eventuálně mohou dosáhnout také rezistence vůči léčivům, což je fenomén, který zatím známe jen od bakterií a virů.

Zdroj: The Scripps Research Institute

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme