Přístavbu ostravského Domu umění brzdí peníze. Stavět se začne nejdřív za dva roky

Ostravskou Galerii výtvarného umění má rozšířit Bílý stín, moderní přístavba podle návrhu architekta Josefa Pleskota, která vyjde na půl miliardy korun. Několikapatrová stavba s velkorysou výstavní plochou a kvalitním zázemím pro návštěvníky by měla vyrůst za současnou budovou. Zatím ale zůstává jen na papíře. Podobně jako v případě vědecké knihovny na ni totiž kraj nemá peníze. V případě Bílého stínu musí spoléhat na evropské dotace. Požádat o ně ale bude moct nejdřív příští rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radnice a magistrát v Ostravě | Foto: Filip Jandourek

„První si vyzkoušíme slovní psychický automatismus a potřebovala bych jednoho dobrovolníka, který rád mluví,“ vyzývá kurátorka Zuzana Jasanová skupinku středoškoláků, kteří do galerie dorazili místo výuky. Budoucím grafikům výtvarné umění pomáhá s představivostí.

Vzdělávací programy pro malé i velké pořádá galerie skoro ke všem důležitým výstavám, teď se třeba děti učí o Janu Zrzavém. Nová přístavba by ale podle vedení galerie přinesla podstatně více možností.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přístavbu ostravského Domu umění brzdí peníze. Podrobnosti zjišťovala redaktorka Kateřina Daňková

„V rámci této budovy plánujeme velký projekt takzvaného vertikálního vzdělávání, kdy se v jednotlivých patrech nabídne prostor pro práci od nejmenších dětí předškolního věku až po samostudium,“ upozorňuje ředitel galerie Jiří Jůza.

To nejpodstatnější by ale bylo více než tři tisíce metrů čtverečních nových výstavních ploch, kde by Dům umění mohl konečně vybudovat i stálou expozici ze svých bohatých depozitářů.

„Věřím, že přitáhneme nejenom se stálými expozicemi, ale i s doplňkovými velkými výstavami snad i sto tisíc návštěvníků za rok, mimo ostravských rusistů,“ slibuje si Jiří Jůza.

Jenže projekt stagnuje a všechny velké plány leží v šuplíku. Po letech čekání teď přichází první posun.

„Předpokládáme, že v řádu několika měsíců bude zpracovaná projektová dokumentace na dostavbu galerie a předpokládáme také, že během dvou tří let začne výstavba,“ říká krajský náměstek pro kulturu Svatomír Recman.

Na rozdíl od mediálně známější vědecké knihovny, alias "černé kostky", je tak Bílý stín zase o něco blíž konečné podobě. Jiří Jůza ale zůstává skeptický.

„Nejdůležitější část nás teprve čeká. A to získat finanční prostředky na stavbu, což je teda upřímně řečeno asi to nejtěžší.“

Původně měl totiž půl miliardy na přístavbu zaplatit kraj, jenže dnes si podobnou investici nemůže dovolit. Potvrdil to i hejtman Miroslav Novák z ČSSD.

„Peníze v rámci vlastních zdrojů Moravskoslezského kraje nejsou, ale očekáváme, že je s novým programovacím obdobím EU získáme z některého z nových operačních programů,“ věří.

To ale nebude dřív než v roce 2014.

Kateřina Daňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme