Proč křižáci tkají kříže?

Dekorativní bílý kříž v pavučině křižáka a výstražná samolepka „pozor, sklo“ na skleněných dveřích mají stejný účel. Zjistili to australští vědci, kteří tak rozluštili víc než století trvající záhadu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Křižák pruhovaný

Křižák pruhovaný | Foto: Wikimedia Commons, Kristian Peters

Pavouci křižáci (Argiope) občas projevují jakousi dekoratérskou aktivitu a do již hotových sítí vetkávají nápadné bílé kříže. Toto chování bylo poprvé zaznamenáno před více než stoletím, ale jeho účel dosud nebyl jasný. Pro křižáky je ale pavučina životně důležitá a tým vědců z Melbournské univerzity předpokládal, že bílé kříže mají ochranný efekt. Do laboratoře vědci přenesli velkou sbírku samiček křižáků Argiope keyserlingi a nechali je vybudovat si zbrusu nové sítě. Potom sítě různě silně poškodili a sledovali, jak budou křižáci reagovat.

Samičky, jejichž sítě utrpěly těžké poškození, nelenily a začaly do nich tkát silné bílé kříže. Majitelky sítí s lehkým poškozením – podobným tomu, jaké vyvolá kořist bojující o život – se však s ničím takovým vůbec nenamáhaly. Podle vědců to naznačuje, že bílé kříže v pavučinách mají zvýšit viditelnost sítě a zabránit tak jejímu poškození většími zvířaty, která by do ní mohla narazit. Pavouci vlastně dělají to samé jako člověk, který se bojí, že někdo projde jeho skleněnými dveřmi, a tak pro jistotu na ně nalepí výstražnou samolepku.

Zdroj: Science Daily, Behavioral Ecology and Sociobiology

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme