Proč zabíjí černý medvěd

Medvědí samec na lovu je nebezpečnější než samice s mláďaty. Ukázala to analýza všech smrtelných útoků, které mají na svědomí medvědi baribalové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Medvěd černý (Ursus americanus) neboli baribal | Foto: licence Creative Commons Attribution 2.0, H. Barrison

Severoamerický medvěd černý alias baribal (Ursus americanus) na člověka zaútočí jen málokdy. Smrtelné útoky však přesto existují – od roku 1900 do roku 2009 zabili baribalové při 59 incidentech 63 lidí. Okolnosti všech útoků nyní analyzovali vědci z Calgarské univerzity. Jejich studie vyvrací některé dlouho tradované mýty – například ten, že nejnebezpečnější je medvědí samice, kterou provázejí malá mláďata. Většinu, přesněji řečeno 88 % fatálních útoků, měli na svědomí osamělí samci na lovu, kteří si člověka vyhlédli jako zdroj potravy. Naznačuje to, že chování samců a samic se u medvědů baribalů může podstatně lišit.

Další překvapení přinesl objev, že většinu útoků mají na svědomí medvědi, kteří do kontaktu s lidmi nepřicházeli nijak často. Určité dřívější domněnky však studie potvrdila. Medvěd, který již jednou člověka napadl, bude útočit s větší pravděpodobností než ten, který se lidem dosud vyhýbal. Stejně tak platí, že lidské jídlo a odpadky baribaly přitahují a zvyšují riziko útoku nebo že méně ohrožené jsou skupinky dvou a více lidí.

Kdy a kde medvědi útočili nejčastěji? 86 % všech smrtelných útoků se odehrálo od roku 1960, což zřejmě souvisí s komerčním i rekreačním pronikáním lidí do medvědích teritorií. Dějištěm útoků byla nejčastěji Kanada a Aljaška – tedy místa s malou hustotou lidské populace. Pravděpodobné vysvětlení vidí autoři studie v menší produktivitě prostředí, kvůli které jsou baribalové opakovaně vystaveni potravnímu stresu.

VIDEO: Dr. Stephen Herrero z Calgarské univerzity hovoří o nové studii.

Zdroj: University of Calgary

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme