Procházky paralyzovaných potkanů

Kombinace léků, elektrické stimulace a pravidelného cvičení umožnila paralyzovaným potkanům procházky a běhání v šlapacím kole.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Laboratorní potkan | Foto: Univerzita Karlova

K tomu, aby se paralyzovaný živočich znovu naučil "chodit", zřejmě není nezbytně nutná regenerace přerušených nervových vláken. Mícha obsahuje nervové okruhy, které i bez účasti mozku dokážou generovat rytmickou aktivitu a pohybovat svaly zadních končetin způsobem, který připomíná chůzi. Vědcům se už dříve podařilo elektrickou stimulací těchto okruhů vyvolat pohyby končetin u lidí, kteří utrpěli poranění míchy. Pohyb ale zatím nikdy nebyl soustavný a nohy nedokázaly unést váhu těla.

Neurobiologům z Kalifornské univerzity v Los Angeles se to teď podařilo - i když zatím jen u pokusných potkanů. Paralyzované potkany vědci umístili do šlapacího kola podobného tomu, které se dává do klece doma chovaným hlodavcům. Podávali jim dávky léčiva, které funguje podobně jako neurotransmiter serotonin, a současně stimulovali dolní část míchy slabým elektrickým proudem. Nervové okruhy reagovaly a zadní končetiny potkanů se začaly rytmicky pohybovat po příčkách šlapacího kola.

Po několika týdnech denního cvičení už zadní nohy dokázaly unést plnou váhu potkana jak při chůzi, tak i při běhu a pohybech do stran. Potkani se tak mohli pohybovat zcela sami, i když tempo své chůze kvůli přerušenému spojení mezi míchou a mozkem nedokázali ovládat.

Výsledky studie zveřejnil časopis Nature Neuroscience.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme